Results 1 to 6 of 6

Thread: Receptie radio si TV - linkuri utile

Mogul yo3gup's Avatar

Receptie radio si TV - linkuri utile

Asa, deci, pentru cei care fac receptie radio si TV de distanta (DX), de o mare utilitate ar fi cateva adrese de site-uri care ne furnizeaza liste de posturi radio si TV inclusiv amplasament, puteri, polarizare uneori.

As dori, daca se poate, topicul acesta sa il pastram NUMAI pentru astfel de info (linkuri catre liste radio & TV)

FMScan - lista posturi de radio europene, partial Africa si Middle east, poate lista are ceva scapari, e greu de folosit la prima vedere si da semnalele in dB doar orientative (ele putand fi muuuuuuuuuuuuuult diferite). Dar e un must have cand stam si butonam radioul

Iata si liste de posturi TV, daca are cineva nevoie.
    Avem asa:

Listele complete de posturi bulgaresti (cuprinde toate posturile nationale, regionale, locale, etc, poze cu relee si multe altele.

Lista TV Republica Moldova

Lista TV Ucraina

Revin curand si cu listele de la sarbi si turci. Le am undeva dar trebuie sa vad unde le-am bagat

Editing: sa fie all in one...

Asa, deci, cum am promis, iata lista de frecvente terestre ale TRT Turcia. E un pic greu manevrabila dar... se alege din dreapta "judetzul" sau cum s-o numi, provincia si gasim listele din zona respectiva.

De la sarbi, am gasit deocamdata doar:
    Lista RTS 1 si 2
    Lista Fox TV

Pentru celelalte statii, atat de la sarbi cat si de la turci, inca nu am reusit sa "scot" listele.
    Am doar, de la sarbi, listele (complete, sper) din zona Belgrad.

Deocamdata atat. Caut si restul si revin.

Yes!!! Dupa o luna jumate de cautat si prins urechile... am gasit in sfarsit.
    Lista de frecventze B92 TV (Serbia)
    Si avetzi acolo si harta de acoperire si cam pe unde sunt releele.

Si mai am ceva, care n-am atarnat si aici
    Kanal 1 (Turcia)
    Kanal 8 (Turcia)
    Show TV (datzi click pe harta si vedetzi)
    ...si mai cautam turcesti, ca astea vin des pe tropo si avem maaaaaaaaaare nevoie de ele...

Hai, usor-usor le adunam. Astfel mai adaug aici
    Happy/Kosava de la sarbi, cu tabelul de frecventze si harta de acoperire.
    Yes!!!

Lista (atasata) de posturi romanesti, nu e completa, lipsesc multe dar poate ajuta cu ceva pe cineva cunva...

YES!!! Daca tot editez azi, mai adaugam una, gasita repede.
    Cine5 Turcia, ca nu era pus...

EDIT iar, ca nu stim ce aduce propagarea in vara asta, azi adaugam listele de la macedoneni:
    Makedonska Televizija 1
    Makedonska Televizija 2
    Sobranski Kanal
    Televizija A1
    Alsat Makedonia
    Kanal 5
    SiTel Televizija
    ...si regionalele le gasitzi tot acolo

EDITARE: updatat link la FOX tv serbia.
    Attached Files Attached Files

Dan
    Guest

Răspuns: Receptie radio si TV - linkuri utile

Fiind un topic ref la orice info despre statiile broadcasting indiferent de frecventa , postez si eu un link ref statii scurte , o lista cu toate statiile din scurte si perioada lor de emisie in 2009 : http://www.eibi.de.vu/ . Cu un Sony ICF SW7600GR fac receptii in conditii f bune ale multor posturi din lista .
    M-a pasionat receptia pe scurte , mai ales dupa aparitia noului concept DRM : http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Radio_Mondiale .
    Numai bine, Dan

membru al forumului T-man's Avatar

Răspuns: Receptie radio si TV - linkuri utile

Cateva statii de broadcasting in SW...
    Attached Files Attached Files
    Fair Play!

Mogul yo3gup's Avatar

R?spuns: Receptie radio si TV - linkuri utile

Am mai facut rost, printre altele, de lista TV analog Croatia (in caz de tropo d-ala cum trebuie o sa fie nevoie).
    Cand ma trezesc (dupamasa) scot listele de Austria si sudul Italiei si pun toate materialele pe site-ul DXRomania.

membru al forumului

Rspuns la: Receptie radio si TV - linkuri utile

Toate frecventele radio FM din lume le gasiti la www.fmlist.org, nu e nevoie sa va inregistrati, puteti folosi un cont guest. Deci daca auziti o limba ciudata la radio-ul dvs si poate mai si prindeti denumirea postului fie anuntata fie prin RDS, ii puteti depista originea

membru al forumului

R?spuns la: R?spuns la: Receptie radio si TV - linkuri utile

Un bandscan actualizat 01.09-02.10.2015 - Tuner Sony SA3ES + Onkyo T4650 + portabila Grundig Eton G5 la Fundulea - toate aparatele au fost modificate pentru cresterea selectivitatii, aprox 80db @120 khz la tunere si 70db @ 140 khz la portabila. Antenele folositie sunt directive cu 3 elemente la tunere si telescopica 80 cm la portabila; ASL 83 m antene fixe; ASL 65-84 m la portabil . In lista sunt doar semnale tropo , stabile cel putin 1 min/ora; lista cu sporadice trece de 1000 si nu cred ca o pot completa niciodata
    https://docs.google.com/spreadsheets...rCQ/edit#gid=0

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)