Rezultate 1 la 13 din 13

Subiect: LC Metru, Frecventmetre, Bug, Placa dezvoltare DDS.

membru al forumului
    Data înscrierii
    Nov 2009
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

LC Metru, Frecventmetre, Bug, Placa dezvoltare DDS.

LC Metru Digital Kit = 120 Lei
    LC Metru Digital Incasetat = 200 Lei
    http://www.yo9hvp.ro/lcm.html

Frecventmetru/Scala Digitala - Afisaj mare Kit = 140 Lei
    Frecventmetru/Scala Digitala - Incasetat = 200 Lei
    http://www.yo9hvp.ro/fc1.html

Frecventmetru/Scala Digitala - Afisaj mic Kit = 100 Lei
    http://www.yo9hvp.ro/fc2.html

Manipulator Digital cu doua memorii(Bug) - Kit = 50 Lei
    Manipulator Digital cu doua memorii(Bug) - Incasetat = 100 lei
    http://www.yo9hvp.ro/bug.html

Placa Dezvoltare DDS AD9850 - Kit = 85 Lei
    http://www.yo9hvp.ro/dds.html

Toate kiturile pot fi vazute in detali daca urmariti link-urile web.
    Daca doriti detalii suplimentare puteti solicita aici si va voi raspunde in cel mai scurt timp posibil.
    Pot oferi preturi mai bune daca sunt comandate mai multe produse la pachet.

membru al forumului
    Data înscrierii
    Nov 2009
    Posturi
    46
    Putere Rep
    0

Răspuns: LC Metru, Frecventmetre, Bug, Placa dezvoltare DDS.

M-ar interesa o punte LC care sa masoare si condensatori electrolitici folositi in audiofrecventa (>100000 microfarazi).
    Cati ani este garantata functionarea la aceste jucarii. Intreb deoarece am un vecin ce are un frigider Samsung cu microcontroller si-i schimba placuta la fiecare 2-3 ani fiindca se deprogrameaza si nu mai functioneaza iar reprogramare nu stiu ageamii de la service asa ca schimba modulul.

Prien
    Guest

scormonel
    Stiu ca sunt off topic fata de subiectul discutat, dar nu cred ca vei gasi prea usor o punte care sa masoare conzi de peste 100mF. Atentie am scris mF, adica 1mF =1000uF.,
    Asemena aparate sunt destul de greu de facut si uzual nu se prea gasesc sau sunt extrem de scumpe.
    Daca o sa sapi prin colectia revistei Elektor o sa gasesti un anumit montaj cu 2 uP, care masoara atat capacitatea cat si mai ales ESR-ul, cel mai important de fapt..
    Tot revista susnumita a mai publicat si o schema care masoara doar ESR-ul, cu ICL7106 si afisor LCD
    Am senzatia ca depasesc subiectul rubrici, asa ca ma pastrez pana cand voi termina ambele montaje. Am ambele cablaje semi plantate si in functie de timp...Dupa aia voi descrie problemele intalnite, observatiile, etc. ..

membru al forumului
    Data înscrierii
    Nov 2009
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

[quote author=scormonel link=topic=1601.msg6966#msg6966 date=1258442447]
    M-ar interesa o punte LC care sa masoare si condensatori electrolitici folositi in audiofrecventa (>100000 microfarazi).
    Cati ani este garantata functionarea la aceste jucarii. Intreb deoarece am un vecin ce are un frigider Samsung cu microcontroller si-i schimba placuta la fiecare 2-3 ani fiindca se deprogrameaza si nu mai functioneaza iar reprogramare nu stiu ageamii de la service asa ca schimba modulul.
    [/quote]
    Din pacate puntea dorita de dvs nu ar fi atat de ceruta pe piata incat sa construiesc una, sunteti singurul care a solicitat asa ceva, dar daca mai exista cereri ma vad "obligat" sa le onorez.
    Eu nu stiu cati ani este garantata programarea unui PIC, eu am anumite sisteme functionale de peste 7 ani, dar ele cu siguranta pot sta programate cu mult mai mult.
    La vecinul dumneavoastra se altereaza probabil din cu totul alte cauze...
    Oricum pentru siguranta va spun ca acest soft este free pe internet si daca cineva doreste in mod special, la cumpararea unui aparat ii pot oferi gratis acest fisier hex pentru programarea PIC=ului atunci cand se doreste...

membru al forumului
    Data înscrierii
    Nov 2009
    Posturi
    46
    Putere Rep
    0

[quote author=Prien link=topic=1601.msg6967#msg6967 date=1258446743]
    scormonel
    Daca o sa sapi prin colectia revistei Elektor o sa gasesti un anumit montaj cu 2 uP, care masoara atat capacitatea cat si mai ales ESR-ul, cel mai important de fapt..
    Tot revista susnumita a mai publicat si o schema care masoara doar ESR-ul, cu ICL7106 si afisor LCD
    Am senzatia ca depasesc subiectul rubrici, asa ca ma pastrez pana cand voi termina ambele montaje. Am ambele cablaje semi plantate si in functie de timp...Dupa aia voi descrie problemele intalnite, observatiile, etc. ..
    [/quote]
    Va rog mult in ce numere se gasesc montajele ?.

Prien
    Guest

Pt Scormonel si numai
    ESR-ul @capacimetrul cu 2 uP se gaseste in Elektor 9/2005.
    Dar mai exista si o versiune mai simpla si ieftina, adica bazat pe celebrul ICL7106, in aceiasi publicatie, dar ceva mai devreme, adica in numarul 9/2009.

Dupa cum am scris si in postarea anterioara, desi in esenta e simplu, realizarea practica a ambelor ridica niste problemute. De la obtinerea cablajelor la procurarea si plantarea pieselor sunt niste etape care uneori se depasesc destul de greu.
    Ma rog, asta daca nu ai suficienti bani sa cumperi totul direct de la firma...
    Dar ce haz ar mai avea atunci, mai ales ca eu nu sunt cizmar...Sau poate tocmai de aia..
    Cand o sa finalizez montajele, adica o sa ajunga in fiecare in cutia lui, promit ca o sa scriu cate un articolas despre depasire "bubelor"..

membru al forumului
    Data înscrierii
    Nov 2009
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

D.p.d.v. al proiectarii si realizarii cablajelor nu-i o problema atat de complicata, important este numarul celor ce doresc un asemenea tester.
    Eu pot proiecta si realiza cablaje cam de pe la appx 20 bucati in sus, proiectarea si plantarea deasemenea nu poate fi o prpblema pentru mine, daca mai exista si softul devine o nimica toata
    Am lansat pe forumul meu ideea ca sunt deschis la orice fel de proiecte impreuna cu radioamatorii, pentru a putea aborda impreuna orice fel de proiect la preturi cu mult sub ofertele comerciale, toate proiectele comune vor fi la preturi mai mult decat radioamatoricesti.

membru al forumului
    Data înscrierii
    Nov 2009
    Posturi
    46
    Putere Rep
    0

Primul din 2005 este cu PIC16F84A-20/P. Nu voi construi niciodata asa ceva. Vreau ca si peste 20 ani cand il bag in priza sa functioneze. Dar cel de-al doilea din sept 2009, nu-l gasesc in Elektor in limba engleza. In ce limba este Elektor-ul dumneavoastra va rog ?.

radioamator Avatarul lui yo3hjv
    Data înscrierii
    Sep 2007
    Locaţie
    KN34BK
    Posturi
    5.681
    Putere Rep
    10

Am mutat niste discutii off topic deja.
    Am sperat ca nu vor continua aici, unde este o sectiune strict dedicata mesajelor de vanzare.
    Va rog sa mutati discutia in alta sectiune.
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

Prien
    Guest

Corect.
    Scormonel, ti-am trmis deja 2 mesaje pe personala, cu ID-ul de pe YM.
    Cand o sa ma cauti o sa iti raspund. Evident daca nu suna telefonul, ca atunci decolez, pardon intru in imersiune si ma intorc cand terminam...

membru al forumului
    Data înscrierii
    Nov 2009
    Posturi
    46
    Putere Rep
    0

Corect. Mii de scuze !.

membru al forumului
    Data înscrierii
    Nov 2009
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Pentru cine doreste o placa Triode Board pentru controlul amplificatoarelor de putere cu tuburi si de asemenea o placa pentru alimentare 500-3500V/2A este rugat sa intre pe http://www.yo9hvp.ro/forum/viewtopic.php?f=23&t=4 sa se inscrie pe forum si sa participe la proiect. Multumesc tuturor.

membru al forumului
    Data înscrierii
    Nov 2009
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Telefoane de contact: 0748567832 - 0763550417

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •  

TeenTelecom - Provider internet fibra optica Bucuresti