Results 1 to 11 of 11

Thread: In loc de " La revedere"

Cristi
    Guest

In loc de " La revedere"

In urma afirmatiilor unui membru al acestui forum, ma retrag de aici rugand pe unul dintre cei indreptatiti sa stearga acest cont. Multumesc tuturor celor cu care am schimbat un gand, o idee, o informatie si le urez mult succes in continuare. Urez de asemenea SRR-ului sa mearga inainte cu proiectele pe care si le-au propus. Celor care cunosc adevarul absolut cu privire la radioamatorismul YO si starea natiunii le sugerez in ordine studieze cu ajutorul motoarelor de cautare despre fraude in concursurile YO (s-au scris suficiente din toate districtele) cat si sa urmareasca statisticile despre fenomenul infractional din Romania. S-ar putea sa aiba un soc. Inca o data " La revedere" si multa sanatate.

Moderator coti's Avatar

Re: In loc de " La revedere"

Pacat, sper sa te razgandesti candva. Sunt multi oameni de valoare aici. Chiar daca avem pareri diferite avem un hobby comun si asta ar trebui sa ne uneasca. E drept ca nici eu nu diger usor badarania unora dar asta e... voi incerca sa evit subiectele fierbinti si intotdeauna voi avea un gand bun pentru oricine indiferent daca m-a jignit sau mi-a spus o vorba buna. Din cate tin minte nu am jignit pe nimeni, am cautat sa fiu prietenul tuturor, chiar si prietenul celor pe care i-am "tras de maneca". E loc destul sub soare pentru toti hamii.

Las-o pe mai tarziu, gandeste-o la rece nu acum Cristi. Ce zici?
    YO8SKY
    my weather station
    A smile can change a day... a friend can change a life...

radioamator yo3hjv's Avatar

Imi pare rau Cristi, o iau cumva personal desi nu cred ca la mine faci referire :-)
    Cum s-a mai spus, e pacat ca cineva care nu e de acord cu o opinie se retrage.
    Unii sunt badarani din pacate dar, pe fond, dezbaterea este necesara, mai ales ca se refera la o problema de interes mare pentru tot YO!
    Daca iti mentii dorinta, rugamintea mea este de a face stergerea contului din cadrul meniului de Profil Personal.
    Eu nu sterg conturi, pot cel mult sa validez operatiunea facuta de tine.
    73 si, daca te retragi, chiar o sa iti simtim lipsa!
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

membru al forumului

Pacat, chiar esti un om care poate discuta si ma asteptam sa aduci argumente bune in discutie, caci orice discutie in contradictoriu poate duce la ceva bun in final.
    Yaesu ft 897, Wouxun KGUVD-1P,Motorola GM300 UHF, Motorola GP300 VHF si UHF, Kenwood tk 705d,Kenwood tk 880 Diamond x510,Longwire , Dipol multiband, ML145, Maxrad 2m mobila / lambda si 1/4 lambda, Maxrad 70cm mobila l/4

Dan
    Guest

Buna tuturor .
    Imi pare rau ca te retragi Cristi ...... o sa iti simt lipsa , si ideile tale bune .... .

Eu am multi prieteni adevarati in YO8, ref la opinia lui 3ies , cred ca are dreptate ( si eu am scris si pe alte site-uri acest lucru ) : nu e posibil ca un indicativ patat ( este vorba de o lista din YO , mai rau ) implicat intr-o frauda sa fie in conducerea FRR . Ne facem de ras ... imi scriu prieteni radioamatori plecati afara si imi spun ca le e rusine ca sunt romani cand ii intreaba radioamatori din acea tara ce se intampla in FRR ..cum poate sa fie romanul ingaduitor cu frauda in politica , afaceri si acum si in FRR. Macar 10 ani sa nu mai apar aceast alista in atentia lumii...ne-o facem cu mana noastra ... mai mult acset domn ( indiferent cum e imbracat ) nici macar nu raspunde pe site-uri acestori intrebari : ce a fost cu aceasat list YO8 si cu frauda in care a fost patata Romania ? Sa fie lamuriti toti din YO .... macar atat ... dar dl Zait merge mai departe , ignora pe toti .... Eu imi doresc ca secretar FRR sa fie un profesionist in radio cum a fost Vasile , care era tolerant cu absolut toti , respectand pasiunea in radio a fiecaruia indiferent de pregatirea pe care o arata in discutii ref radiocomunicatii , toti invatam in orice moment ....
    Cu prietenii am rezolvat-o , le-am spus ca nu ma mai intereseaza ce se intampla un radioamatorismul romanesc ptr ca nu sunt membru FRR ( am fost in clubul Municipal Bcuresti ( din locatie in locatie, ultima fiind in Popa Tatu ) dar datorita unor probleme ( nu am mai gasit eticheta cu YO3GH la club pe cutie de QSLs si mi-au fost ratacite multe QSLs ) nu am mai cotizat si deci am pierdut calitatea de membru al clubului si implicit al FRR cf statutului actual. Dar , parca suntem un popor blestemat : nu ies in fata oamenii buni sa conduca , ne conduc doar coruptii , cei care fac fraude in orice domeniu sau .... cel mai bine strainii !!! ( vezi fanariotii , familia Hohenzollern , etc ... )

Asa ca pana nu apare acest domn sau cineva din lista sa explice ce a fost f clar , imaginea YO este patata de grupul YO8 ...imi pare rau ...

Poate te razgandesti Cristi si revii … si eu am fost “ plecat “ un timp de aici …………
    73 !

membru al forumului T-man's Avatar

Esti un om de valoare ,Cristi,...te rog sa mai reflectezi asupra acestei decizii...ai sa vezi ca dupa cateva zile o sa iti para rau ca faci acest lucru!Eu am trecut de multe ori prin astfel de situatii in viata...ai rabdare cateva zile...sigur ai sa vezi altfel lucrurile!
    Fair Play!

Dan
    Guest

Asa e Cristi , debates-urile isi au rostul lor .... daca trecem peste patriotismul local , peste greseli de moderare sau peste observatii care nu isi au rostul putem faca fata oricarei discutii ... eu am revenit dupa cam 1 an si nu imi pare rau ... invat la orice varsta , si incerc sa respect pe oricine si sa respect orice opinie ..... acesta este marele castig de dupa comunism ...libertatea de exprimare .... opinii deschise ..... fara frica .... comunismul ne-a inrait si ne-a facut caposi , ne-a regionalizat si ne-a indepartat ....
    Te asteptam .... 73 !

VE3GNO ex YO3GJC yo3gjc's Avatar

Cristi
    Eu de multe ori in viata am luat decizii pripite, poate ca bruma de sange latin isi spune cuvantul, de la impulse shopping (tonele de troace pe care am cheltuit nejustificat de multi bani de ex) pana la a calca cateodata pedala de acceleratie peste limita de siguranta, de la inerentele rabufniri casnice pana la puseurile de filozofeala, cred ca nu exista OM care sa nu fi trecut prin situatii de-astea. odata cu varsta asperitatile astea se atenueaza, pierderea parului e un semn de ex. :-). Retragerea ta este fara doar si poate dreptul tau, decizia ta, hotararea ta dar gandeste-te ca este si o victorie a sistemului, rahatul asta de sistem este cumplit de parsiv, cum scriam si in alt post divide et impera este modul cel mai facil si mai elegant de a inrobi, doar asa se poate autoregenera. A asmuti muntenii contra moldovenilor, a turcilor contra evreilor, a blonzilor contra brunetilor a oricine impotriva oricui este solutia ideala de a se perpetua situatia existenta. Eu vin cu o propunere care poate sa fie sau nu acceptata, nu te retrage. Iti spun sincer cu mana pe inima am fost tentat de cel putin un milion e ori sa apas pe X-ul din drepta sus de la browser argumentand ca ce ma bag eu de la 8000 km distanta intr-o polemica care teoretic vorbind nu ar trebui sa ma intereseze. De nu stiu cate ori am bombanit in barba oferindu-mi argumente care sa ma rupa de prietenii de departe, de trecutul meu, de pasiunile mele, de oamenii langa care am trait sau traiesc. Un om fara istorie, fara prieteni, fara principii care pot sau nu fi corecte o ia pe calea cea mai simpla spre indobitocire.
    Cristi, nu suntem multi pe forumul asta care scriu ce gandesc, uneori pripit, alteori invinsi de preconceptii insa sunt o gramada de anonimi care stau, citesc, invata, isi formeaza o parere, se educa si stau in umbra. Uite-te de curiozitate cati guest sunt online si cati autentificati. De ce crezi ca guests stau calare pe forum, daca am fi o gashca de homunculi plicticosi n-ar avea atata trafic. Deci inseamna ca exista audienta, inseamna ca exista un potential de "formator de opinii", este o cale de educatie. Tu retragandu-te practic vei "vitregi" pe cei care stau deoparte si invata sarguinciosi. La antipod uitandu-ma pe site-ul frr-ului am descoperit un forum. Uite-te cate postari sunt acolo si cand a fost ultima postare. Asta spune ceva...eu incerc pe cat imi permite timpul sa ajut pe oricine, autentificat sau neautentificat pe forum cu cat ma pricep. In ultimii ani am primit o droaie de mesaje pe email oameni pe care nu i-am vazut niciodata, cerandu-mi sfatul intr-o problema tehnica, la toti am raspuns, pe toti i-am ajutat atat cat am putut. Ar fi pacat ca sa dispara userul "Cristi" care sa fiu sincer nici macar nu stiu ce call are, dar m-as bucura enorm sa raman aici. Ce zici? Deal? Batem palma? (sau cum se spune pe-aici give me a 5 :-))
    Gavarit retardanie radiostantzia IgrecOlgaTroicaGalinaIvancratchiTzentr

Moderator coti's Avatar

Cristi e YO8DHD si din pacate ne-a parasit din propria vointa insa poate citi postarile in continuare. Nadajduiesc ca va reveni asupra deciziei. Are radacini adanci si vechi in radioamatorism pentru varsta sa dar, modest cum il stiu multi, nu a scos in evidenta asta. Nu-mi ramane decat sa sper ca va reveni intre noi, altfel ma bucur ca din cand in cand ne putem vedea live, ce-i drept destul de rar, la YO8KGA, din cauza serviciului sau. In ce priveste ultima sa remarca, are dreptate dpmdv, ar fi multe de zis si de discutat dar din pacate discutiile pe tema asta nu pot avea loc civilizat pana nu vom lasa prejudecatile la o parte.
    YO8SKY
    my weather station
    A smile can change a day... a friend can change a life...

membru al forumului

Cristi , daca mai citesti asta , sa stii ca te inteleg.
    Si pe celalalt forum si pe acesta sunt persoane care din pacate cred ca sufera de anumite complexe (fara nici o suparare dar acesta este adevarul) si poate unele afirmatii sunt facute in momente mai putin prielnice din punct de vedere emotional.
    Si eu am fost jignit la modul cel mai propriu de o afirmatie pe care am incercat sa o combat dar se pare ca nu a fost sustinuta ca un barbat adevarat dar , iarasi cine suntem noi sa aruncam primii cu piatra.
    Coti mai mult ca sigur stie si el ce vreau sa spun si ca atare se pare ca mai bine ne vedem noi de viata noastra infima ca se pare ca nu suntem demni de maretia anumitor radioamatori neurmasi a lui Stefan cel Mare.

radioamator yo3hjv's Avatar

Daca lasam sa ne guverneze manifestarile de "patriotism local" ar fi bine sa ne lasam de radioamatorism...
    Stefan cel Mare, Bela, Doja, Sturza, Mihalache si altii ar trebui sa ramana in afara "peisajului" si nu sa fie referinte radioamatoricesti!
    Iar dezbaterile ar fi bine sa le pastram in registrul chestiunilor practice si cu adevarat relevante.
    YO3BR a primit sanctiune pentru derapajul sau.
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)