Results 1 to 17 of 17

Thread: GlobalQsl

membru al forumului YO8RNI's Avatar

GlobalQsl

Salut!
    Trebuie sa recunosc, nu am timpul necesar completarii qsl-urilor, cred ca majoritatea dintre noi e in aceeasi situatie.Le rezolv pe cele directe, mai trimit direct din proprie initiativa pe la unii ce imi dau mail sau la receptori, dar atit.In incercarea de a rezolva cumva problema trimiterii qsl-urilor, am cautat diverse solutii pe net, de la programe ce printeaza etichete pina la qsl-manageri.Intr-un final am ajuns si la GlobalQsl, http://www.globalqsl.com/ .Stiti ceva de serviciul asta?Il foloseste cineva?
    Am citit diverse pareri,si mai bune si mai putin bune, acuma oi vedea cum o sa mearga.Mi-am facut cont si o sa fac ceva teste.
    Stiu ca unii vor zice ca nu sint atit de "personale" cardurile de genul asta, insa alta solutie nu am gasit pina acum.Si, decit sa nu trimit, e mai bine asa.Cine o avea nevoie de un qsl completat si semnat de mine, il trimit direct, fara probleme.Am sesizat ca majoritatea qsl-urilor primite de mine sint cu etichete lipite, sau printate direct cu datele, fara nici o semnatura sau ceva.
    In alta ordine de idei, cred ca am mai intrebat asta o data, voi cum procedati?Nu cu trimisul, asta e simplu, cu completatul?Le scrieti manual, printati etichete si le lipiti, sau cum?Acuma, cind faci 1-2 qso-uri pe zi, poate e simplu, dar cind ai intr-un concurs citeva sute...?
    Bob

Moderator coti's Avatar

Răspuns la: GlobalQsl

Eu le scriu manual dar e drept ca uneori ma cam satur de scris. Cred ca o sa aplic alta metoda si anume, cine vrea qsl sa-mi ceara fie pe mail fie cu un qsl (birou/direct) si cand primesc qsl-uri le raspund iar in rest folosesc LOTW si EQSL. Daca le tiparesti etichete sau chiar direct pe qsl, garantat o mare parte din qsl-uri se vor pierde pentru ca nu toti sunt membri ai organizatiilor care detin birouri qsl sau pur si simplu nu vor sa schimbe qsl-uri prin birou. Mie mi s-au intors in special de la DARC cu stampila Not a Member of DARC. Apoi, am constatat ca multe indicative se repeta in special cele din concursuri si n-are rost sa le trimiti qsl de cinci ori sa zicem pentru aceeasi banda & mod de lucru. Poate ca un soft destept ar sti daca ai mai trimis qsl pentru aceeasi statie in aceeasi banda si mod de lucru.... In ce priveste concursurile unde ai cateva sute de qso-uri eu ma multumesc sa le urc pe LOTW si EQSL.
    YO8SKY
    my weather station
    A smile can change a day... a friend can change a life...

membru al forumului

YO8RNI: Global QSL are din cate stiu eu cateva multe mii de useri inregistrati. Cred ca urmarind Forumul lor poti sa-ti faci o impresie despre plusurile si minusurile acest serviciu. De fapt, am dorit doar sa subliniez ca unul din proprietarii serviciului, Paul, 4X6UU este nascut la Oradea si vorbeste foarte bine romaneste (aceasta daca doresti lamuriri in limba materna, hi).
    73
    Morel
    4X1AD
    ex.YO4BE

radioamator yo3hjv's Avatar

Am primit unele QSL-uri care aveau pe ele eticheta tiparita. Cu statia respectiva realizasem mai multe legaturi in benzi diferite si toate erau distinct prezente cu toatele elementele binecunoscute pe aceeasi eticheta.
    Acum cateva zile am primit si eu emailul cu certificatul de LOTW.
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

Ms pentru raspunsuri, am mai sapat pe net si, in mare, se pare ca merge chiar ok.Au avut ceva buguri la inceput dar le-au rezolvat.
    Sint curios cum face softul selectia destinatarilor, o sa vad la prima mie trimisa.Oricum, chiar cu riscul de a se intoarce o parte inapoi, tot mi se pare rezonabil si ca pret si ca metoda, decit sa nu trimiti....1000 qsl-uri m-au costat pe la bulgari in jur de 60-65 de euro,parca, si nu prea imi place cartonul, e cam subtire, aici 1000 de qsl-uri completate si trimise fac 108 dolari parca, aproape gratis trimisul daca stai sa te gindesti la ce ar insemna sa scrii si sa trimiti tu 1000 de qsl-uri.
    Ce mi se pare fain, poti face diverse qsl-uri pentru diverse ocazii si sa le trimiti, nu ai doar 1-2 modele printate pe care sa le scrii.E util pentru yo-ff, de ex.
    Folosesc si eu eqsl si lotw, mai mult pentru ca am observat ca au nevoie altii(de lotw vorbesc), insa e placut si modul asta traditional de confirmare.
    Va mai zic pe parcurs ce si cum.
    O saptamina buna
    Bob

Zilele astea, profitind de un program mai lejer la servici, mi-am facut qsl-uri pentru cele 4 arii yoff pe care le-am activat si le-am urcat pe GlobalQSL, impreuna cu adiful fiecareia.Am avut ceva probleme cu primul adif trimis, insa am rezolvat repede cu un mail.Acum astept sa vad cind incepe printarea si trimiterea lor.Am platit 106 dolari pentru 1000 de qsl-uri printate si trimise.Daca primiti vreunul un qsl, sa ma anuntati si pe mine.Oricum, pentru mine e singura cale sa fiu la zi cu qsl-urile, am avut tentative sa la scriu manual dar am cam pierdut startul si nu mai merge acum.
    Bob

Moderator coti's Avatar

Destul de scump pentru o mie de qsl-uri dar daca te gandesti cat timp ai putea pierde cu completarea lor (timp in care de fapt tu pierzi mai multi bani) plus banii pentru expedierea la birourile qsl merita. Eu am primit recent un qsl (5T0SP) facut la un polonez si impreuna cu el, in plic era un flyer cu oferta sa. Pt. 1000 de qsl-uri full color pe fata, alb negru pe spate, hartie mata de 300g si indicativul glossy, platesti 35 EUR insa nu scrie nimic de transport. Ramane problema cu etichetarea, personal inca nu am cautat ce solutii sunt ca sa selectez anumite qso-uri pt. tiparire (sa umplu o coala de etichete) si nu un nr. de qso-uri la rand (de la qso nr. la qso nr.+n).
    YO8SKY
    my weather station
    A smile can change a day... a friend can change a life...

Neata Coti, orice solutie ai gasi pentru printare si etichetare, tot implica timp pierdut din partea ta...Dintre toate qsl-urile primite, mie imi plac cele de la japonezi, format inalt de obicei, printate cu totul, nu stiu cu ce soft fac asta dar e cel mai fain.Eu ramin la GlobalQSL, indiferent de cit de mult ar lua, la urma urmei la birou nu te astepti la mai putin de un an ,un an jumate, decit in putine cazuri.Cine o vrea qsl direct,ii trimit fara probleme.De altfel, mai ales cind fac apel, am o hirtie linga mine si notez indicativele carora as vrea sa le trimit eu direct qsl-uri, fie imi sint simpatici si am discutat mai mult cu ei, fie imi spun ca au nevoie ori sint qrp, etc.
    Bob

Senior Member YO3JW's Avatar
    Bucuresti + Naieni sau undeva intr-un YOFF

Salut
    Impreuna cu Enzo de la Enzolog(se gaseste cu cautare G sau Y !) am pus la punct un sistem prin care legaturile cu statiile YO din diferite locatii YOFF pot fi descarcate direct din site.
    Pwntru a le gasi este necesar a se deschide situl si in prima acseta di stanga sus se da clic pe ENZOLOG colorat sub care scrie awards...
    Din fereastra care se deschide se da clic pe sigla YOFF. http://www.enzologtrial.org/ricercheYOFF.php
    Mai e posibil si pentru YOmLH farurile de pe litoralul romanesc. Aici QSL in viitor!
    In fereastra care urmeaza se introduce indicativul propriu. Daca se doreste a se verificat toate logurile se elimina 2013 sau se adauga anul. Daca se doreste un anume mod de lucru, se selecteaza.
    Dupa ce apare lista, in dreapta apare, la unele statii, "Take QSL"
    Cu un clic pe aceasta se poate vizualiza QSLul cu datele respective.
    Acesta poate fi salvat si/sau printa
    Daca sunt observatii??

Răspuns la: Răspuns la: GlobalQsl

Pit, spune-mi te rog, nu stiu eu cum se face sau nu poti cauta prin toate logurile yoff de acolo?Eu nu mai stiu ce yoff am lucrat, mi-ar fi placut sa dau o cautare si sa-mi apara toate yoff-urile lucrate.Altfel, o idee buna!
    Bob

membru al forumului

Sa primesti confirmare cu "TNX QSL" via bureau pentru legaturi din iulie 2012 in luna ianuarie 2013 e ceva !
    Acest lucru a fost posibil asfel:
    - Trimitere prin "Transfer QSL international" un serviciu ce a functionat exemplar ! TNX !
    - Primire prin birou FRR si la Piatra Neamt cu sacosa(unde sunt aduse QSL-urile pentru tot districtul YO8)
    Din pacate in 2013 vad ca pentru jud.Neamt au aparut noutati si ar trebui sa trimit la -YO8CYN -daca voi prelungi abonamentul(agentia NemoExpres Piatra Neamt e la doar 400 metri de mine..hi !).
    73,s Nicu yo8bge
    Attached Images Attached Images

daca urmaresti cele din mesajul anterior se obtine acest rezultat. De la adresa urmatoare:
    http://www.enzologtrial.org/ricercheYOFF.php
    In fereastra care urmeaza se introduce indicativul propriu. Daca se doreste a se verificat toate logurile se elimina 2013 sau se adauga anul. Daca se doreste un anume mod de lucru, se selecteaza.
    Dupa ce apare lista, in dreapta apare, la unele statii, "Take QSL"
    Cu un clic pe aceasta se poate vizualiza QSLul cu datele respective.
    13/03/2011 05:48 SSB YOFF-408 YO6EX/p Take QSL
    09/06/2012 10:39 SSB YOFF-192 YR2WFF Take QSL
    19/03/2012 18:20 SSB YOFF-015 YP1WFF Take QSL
    07/05/2011 04:36 SSB YOFF-013 YP0WFF Take QSL
    13/04/2012 13:02 SSB YOFF-177 YO6KNX/p Take QSL
    19/03/2012 19:15 SSB YOFF-001 YO7ARY Take QSL
    03/07/2011 03:53 SSB YOFF-013 YP1WFF Take QSL
    20/08/2011 18:49 SSB YOFF-009 YP6WFF Take QSL
    08/10/2011 04:54 SSB YOFF-373 YR2WFF Take QSL
    17/04/2012 16:55 SSB YOFF-193 YP2GEO Take QSL
    16/01/2013 10:16 SSB YOFF-550 YP0WFF Take QSL
    07/10/2012 06:51 SSB YOFF-311 YP7WFF Take QSL
    22/01/2013 13:59 SSB YOFF-551 YP0WFF Take QSL
    Sper sa fie OK. Scuze intarzierea raspunsului. Nu am mai fost pe aici!
    73 Pit

Azi mi-am amintit de globalqsl si m-am uitat prin contul meu, ocazie cu care am observat ca au fost printate si trimise toate qsl-urile pe care le-am urcat pe site-cam 800qsl-uri in total.Deci cam 2luni de la data de la care am trimis adiful au fost printate si trimise toate qsl-urile, rezonabil pentru serviciul gen "birou".Acuma trebuie sa spun ca mare parte din qsl-uri au fost trimise in primele 2 saptamini, mai ramasesera doar citeva de trimis, sa zicem un 15-20%.In continuare cred ca e singurta solutie rezonabila la trimis qsl-uri prin birou, pentru mine, evident.

Ultima data cind am comandat un set de 1000 buc qsl-uri la globalqsl, am comandat si 10 bucati neprintate cu date, pe care sa mi le trimita acasa ,fiind curios de calitatea lor.Azi mi-au venit, ocazie cu care am constatat ca printul in sine e ok, cartonul grosut,lucios, mult mai fain decit la cei doi bulgari la care am mai printat qsl-uri inainte, insa ar trebui un monitor cit de cit calibrat pentru a vizualiza fotografiile trimise si designul ,altfel ...what you see is not what you get..:-)Imaginea a iesit ceva mai inchisa pe print decit pe monitor.Altfel, chiar arata bine.Mai frumos a fost la posta, de unde le-am ridicat, unde vroiau sa ma puna sa platesc tva la factura inclusa in pachet, factura pe care era trecuta suma si pentru cele 1000 buc comandate, pe linga cele 10 mostre.Da' am facut niste ochi de motan incaltat la donsoara de la vama si am scapat fara tva si la pachetul asta si la un alt pachet de prin china:-)

radioamator yo3hjv's Avatar

Astia trimit direct sau doar birou?
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

Doar birou sau unii qsl manageri care sint in sistem.Dar aici e problema, cele pe care le trimiti direct nu sint chiar asa de multe, se pot rezolva usor.Dar sa scrii mii de qsl-uri si sa le sortezi si sa le trimiti pe l abirouri ia o gramada de timp...

Salut
    Sistem gen Global QSL se poate rezolva in YO!
    Cost 0,35 lei pe bucata la care se adauga 45 lei pentru expeditie prin Transfer QSL pentru un an calendaristic !
    Cantitatile sunt minim 9 bucati sau multipli de n x 9
    Calitatea comparabila cu cei din 4X !
    Logul de preferat in xcel, dar poate fi si ADIF.
    73
    Pit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)