Results 1 to 14 of 14

Thread: Va salut,

membru al forumului

Va salut,

Ma numesc Bur Gheorghe Alin si sunt din Simeria Jud. Hunedoara
    Sunt radioamator cu indicativ (YO2MNZ) din aprilie 2012.
    Pasiunea pentru comunicatiile radio o am de cand eram copil, dar nu am avut ocazia sa urmez vreun curs de genul asta.
    In anul 1994 am fost incorporat in armata la Ciolpani intre Ploiesti si Bucureti.
    Norocul meu , ca sa zic asa, a fost ca m-au repartizat la compania de transmisiuni ( radisti )si a trebuit sa invatam alfabetul Morse, in cazul meu cu placere .
    Apoi timp de 18 ani am stat cu microbul asta in mine pana in 2012 cand am obtinul indicativul si clasa III -a cu care am intrat in randul radioamatorilor
    In rest cu prea multe nu ma pot lauda . Am reusit anul trecut sa achizitionez un TS 450 S. Anul acesta vreau sa-mi construiesc un buncar sbteran pt. statia radio + un pilon pentru o antena mai performanta si ma bucur ca exista acest forum , in care ne putem spune opiniile,problemele etc.

Va doresc mult noroc si sanatate
    YO2MNZ

Moderator yo3fwl's Avatar

Răspuns la: Va salut,

Salut,
    Buncar construiesti de pomana pentru statia radio, ideal ar fi sa ai un buncar unde sa poti sta linistit ferit de arsita si statia radio sa o comanzi remote la cativa km distanta.
    )
    R140 se preteaza de minune la asta.

Spor la trafic. )

membru al forumului

Răspuns la: Răspuns la: Va salut,

Ai dreptate ,,, de fapt va fii un fel de refugiu in care vreau sa stau linistit fara nevasta ,,sa fac trafic radio ,sa vina prietenii la mine ,,, sa bem o bere,,,,,

membru al forumului

Am avut in armata emitatoare rusesti , R140 cred ca sunt nemtesti, R1300 Romanesti, cred ca as mai stii sa le folosec, nu- i problema..
    Last edited by YO2MNZ; 30-01-2013 at 07:35 PM.

membru al forumului

Ideal ar fi sa construiesti o "casa in copac"...cabluri mai scurte, pierderi mici, scara din sfoara sa o poti lua linistit sus. In buncar poti avea surpriza sa te trezesti cu usa blocata din exterior...
    Yaesu FT-897D, Magiksun UV-3R,
    Procesor Dinamic BEHRINGER MDX2600,
    Monacor DM-55 microphone

membru al forumului

Quote Originally Posted by yo9hzn View Post
    Ideal ar fi sa construiesti o "casa in copac"...cabluri mai scurte, pierderi mici, scara din sfoara sa o poti lua linistit sus. In buncar poti avea surpriza sa te trezesti cu usa blocata din exterior...

membru al forumului

Da ... va multumesc de sfaturi,,, sunteti foarte amabili.. Pana la primavara am timp sa ma gandesc , daca i-mi fac statia in pamant sau in copac...sau cine stie...

membru al forumului

R?spuns la: R?spuns la: R?spuns la: Va salut,

Cu riscul de-a fii din nou luat la misto, de unii dintre moderatorii acestui site,, in atasament vreau sa va trimit fotografii cu " buncarul " sau shack-ul meu ( pana la urma nu l-am facut in copac) + pilonul de 15 m tip gsm , fara cabluri de ancoraj..

73!Fotografie0729.jpgFotografie0730.jpgFotografie0731.jpgFotografie0733.jpg

Super Moderator mirzan daniel's Avatar

Care sunt " moderatorii acestui site" care v-au luat la misto? Puteti fi mai explicit?
    YO8RQP

Moderator yo3fwl's Avatar

Singurul moderator care a raspuns aici pana acum am fost eu si nu am scris nimic "la misto" ori pe romaneste in deradere.
    Intrucat a fost vorba de un "buncar".
    Rationamentul meu a fost simplu, statia radio nu sta in buncar, acolo stau operatorii ori ii punctul de comanda, statia radio ii un obiect care poate fi inlocuit, operatorii mai greu.
    Si cum o statie de radioamator poate fi folosita si in situatii de urgenta am gandit avand acest aspect in prim plan.
    R140 este o autostatie ruseasca cu 1kw in antena care se preteaza pentru lucrul remote fiind special echipata pentru asa ceva in voce ori cw si se putea achizitiona prin licitatiile Romtehnica.
    R1300 ii de multa vreme istorie probabil prezenta pentru antrenament prin diverse locuri

`73 de yo3fwl Cristian

Moderator cristiand01's Avatar

Acum cu riscul de a parea putin neincrezator in imaginile prezentate (si a face nota discordanta), am sa va intreb, ati avut bani pentru un pilon de 15m tip GSM (de zeci de mii de lei) cu platforma, si pentru o antena performanta (nemontata inca) si nu ati avut bani si pentru o statie ceva mai sus de TS450S pe care sa ne-o aratati ?

Dar acestea nu sunt decat mici amanunte, chiar si cu statia TS450S performanta de altfel nimic de zis, si cu dotarea in antenistica va puteti incepe activitatea cu rezultate notabile fata de orice radioamator de rand care locuieste la bloc si are probleme cu instalarea modestelor antene.

Pilonul acela mare chiar este al dumneavoastra ?
    Last edited by cristiand01; 01-07-2015 at 05:01 AM.

membru al forumului

In primul rand nu e problema dvs. de unde am avut eu banii necesarii pentru pilon,,,antena nu am montat-o inca pentru-ca numai sambata 27 iunie ,am reusit sa ridic si ultimul tronson al pilonului , adica piramida cu mast-ut..Referitor la afirmatia dvs, ca TS450S ar fii o statie demodata , poate ca aveti dreptate dar eu sunt foarte multumit de ea in decursul a 2 ani am lucrat peste 130 de entitati dintre care 95 confirmate, cei drept 90% in CW,cu un FD4 (se vede un brat in foto)
    Eu am ales sa investesc banii in pilon si antena,
    Oricum am vorbit azi dimineata cu colegi mei de la radioclubul YO2KAR- DEVA.. pentru a-mi prezenta pe site-ul clubului pilonul pentru a fii credibil ( puteti sa intrati din cand in cand pe site-ul nostru pana o sa apara fotografiile sau daca vreti vi le pot trimite pe privat.. ).. sau daca avetii drum de la Bucuresti catre Arad sau Timisoara,, se vede bine pilonu, de pe autostrada, inainte de a trece podul peste mures...sau daca aveti drum prin Jud. HUNEDORA , respectiv Simeria , poate bem o cafea sub pilon....
    73
    Last edited by YO2MNZ; 01-07-2015 at 09:30 AM.

Moderator cristiand01's Avatar

Da, va multumesc pentru feedback, intentia mea nu a fost sa va jignesc in niciun fel, si ati facut foarte bine ca ati investit in pilon si antene performante, vorba aceea "daca antena nu este, nimic nu este" in lumea radioamatorilor.
    Si cel mai probabil mai tarziu veti investi si intr-un kenwood de ultima generatie, iar daca mai luati examenele de categoria II si apoi I, probabil si intr-un QRO de 1KW.
    Acum ca este lamurita pe deplin neintelegerea cu pilonul, va urez sa aveti legaturi si mai multe decat pana acum si.....

73.

membru al forumului

ok...multumesc
    73

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)