Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 26 of 26

Thread: Examen radiotehnica clasa I

radioamator yo3hjv's Avatar

Re: Examen radiotehnica clasa I

Cristian, da, ar fi frumos, dar este doar un vis. Ar insemna ca dreptul nostru e "mai drept" decat cel al celorlaltor proprietari din condominiu. Si asta nu se poate decat cu respectarea legislatiei specifice. Adica Adunare generala si vot.
    Zoli, aia cu intrebarile pentru clasa I ascunse in cele indicate ca fiind pentru cls. II si III nu o stiam. E prima oara cand o aud, de aici si raspunsurile din discutie.
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

Moderator cristiand01's Avatar

Răspuns la: Examen radiotehnica clasa I

Constat cu amaraciune ca nu am fost inteles deloc.
    Eu ceream intrarea in legalitate in privinta antenelor detinute de catre radioamatori (care nu sunt deloc mici in gabarit sau invizibile)
    Sigur ca trebuie ceruta aprobare de la asociatie sau de la primarie (in privinta pilonului)
    Precizarea detinerii antenelor in autorizatie ar fi fost un element ajutator multor radioamatori care au de aface cu oameni Atehnici care trebuie sa le dea si o aprobare pentru instalarea antenei (antenelor)

Iar daca este sa o luma interpretativ pe textul din autorizatie - un radioamator nu are dreptul sa detina si sa utilizeze decat o statie, cu toate ca regulamentul ii da dreptul sa activeze in mai multe benzi alocate radioamatorilor (HF, VHF, UHF, etc)
    Precizarea din autorizatie ar fi trebuit sa se refere - la plural - atat la statiile detinute cat si la antenele detinute.

Insa nu ma mai mir deloc de ce regulamentul si autorizatiile sunt asa cum sunt, daca insesi radioamatorii nu tin deloc la drepturile lor.
    Actuala autorizatie este interpretabila in fel si chip cu privire la operarea mai multor statii si folosirea mai multor antene.

Tin sa precizez ca nu sunt nici chinez si nici turc, am vorbit totusi pe romaneste pentru cei care vor sa inteleaga totusi ceva.
    Asa cum sunt legile din Romania, tot asa este si regulamentul si autorizatiile radioamatorilor - interpretabile in fel si chip.
    Nu se putea altfel.

membru al forumului

Din Regulament:
    Art. 2
    a) autorizaţie de radioamator – actul administrativ prin care ANCOM atribuie un indicativ de identificare şi acordă unei persoane dreptul de a utiliza una sau mai multe frecvenţe
    radio/benzi de frecvenţe radio în cadrul serviciului de amator, în condiţiile prezentului Regulament;

Art. 3
    (3) Staţiile de emisie – recepţie activează atât în domeniul recepţiei, cât şi în cel al emisiei şi pot avea în dotare unul sau mai multe receptoare de trafic prevăzute cu benzi de
    frecvenţe pentru radioamatori, unul sau mai multe emiţătoare construite pentru a lucra în benzile de frecvenţe pentru radioamatori, transceivere, antene conectate direct sau prin
    intermediul unei linii de semnal la echipamente de emisie nu neapărat dispuse în acelaşi amplasament cu acestea, dispozitive de adaptare, fidere, precum şi instalaţii anexe,
    aparate de măsură şi de laborator, instrumente şi materiale necesare acestei activităţi.
    Eu de aici inteleg ca "statie" se refera la toate echipamentele, nu la statia (transceiverul) in sine. Asta ar insemna ca cel ce are 2 sau mai multe tranceivere, ar avea nevoie de
    2 sau mai multe autorizatii. Conform regulamentului "statia" este compusa din toate ecipamentele, trx, antena, feeder, transmatch, final, interfata pentru moduri digitale, cheie morse,
    calculator, analizor de antena, impamantare, etc..

Acum depinde ce pricep si vecinii. Eu nu stau la bloc, nu stiu cum este. Dar curtea mea e mica. Depinde si cum te intelegi cu vecinii. De exemplu, vecinul din spatele curtiii mele
    mi-a dat voie sa trec cu jumatate din dipol pe gradina lui (de fapt legata de un stalp de vie din gradina lui). I-am explicat, a inteles si a zis ca nu-l deranjeaza. Vecinii de langa
    mine cand au vazut ca mi-am instalat minibeamul acum 2 ani (care se vede putin din strada, verticalul nu se vedea) au sarit "iooo acum o sa ne iradiezi". Le-am spus ca eu fac numai receptie
    si vreau o antena mai buna (le cunosc "nivelul", doar locuiesc de 45 de ani langa ei). "A, tu asculti posturi de radio din America", asa ca m-au lasat in pace. Daca ai de a face cu cineva care
    pricepe, explica-i. Daca nu, linisteste-l cumva. De atunci, nu au mai spus nimic, poate intre ei, asta nu-i normal cu capul ori ceva de genul. Si de asta nu mai pot eu.
    Chiar nu are rost sa pierzi timpul explicand asa ceva cuiva care a baut cerneala....

Moderator cristiand01's Avatar

Da, tocmai asta voiam eu sa semnalez.
    "o statie" din autorizatie, reprezinta de fapt "un camion de echipamente".
    Tipic romanesc in materie de legi, regulamente si autorizatii.
    Totul este la mica intelegere, parca am trai inca inainte de 1990 cand cu PCR (pile, cunostinte, relatii) puteai rezolva multe.
    Dar au trecut totusi 27 de ani si parca in materie de legi si reglementari tot acolo suntem (inainte de 1990) - la mica intelegere intre parti.

Sunt curios, o autorizatie din Germania tot asa de confuz este formulata ? - trebuie sa o completezi cu regulamentul la mica intelegere ?

membru al forumului

in primul rand sarbatori fericite!
    a aparut pe site-ul ancom noul regulament:
    http://www.ancom.org.ro/uploads/form...1492090287.pdf
    si raspunsurile la propuneri:
    http://www.ancom.org.ro/uploads/form...1492090287.pdf

radioamator yo3hjv's Avatar

Re: Examen radiotehnica clasa I

Sarbatori fericite si tie!
    Multumesc pentru info referitor la raspunsuri. Luat de tot felul de evenimente, am omis sa ma uit pe pagina ANCOM.
    Observ cu bucurie ca s-au luat in considerare propunerile noastre (SRR) pentru comunicatiile in situatii de urgenta:

"În legătură cu propunerea privind introducerea unor prevederi referitoare la activitatearadioamatorilor în situațiile de urgență, aceasta se acceptă în sensul introducerii ca excepƫieposibilitatea stabilirii de legături cu alte staƫii servicii de radiocomunicaƫii şi utilizarea altor benzi radioîn afara celor atribuite serviciului de radioamator. Aceste prevederi au un caracter operațional și seregăsesc la punctul IV – „Norme de utilizare a stațiilor radio” din cadrul Anexei – „Condițiile deutilizare a benzilor de frecvențe radio în serviciul de amator”.Suplimentar trebuie reținut că ANCOM are în vedere, în cursul anului 2017, organizarea uneiconsultări publice privind radioamatorismul pentru situații de urgență. Acțiunea este menționatăinclusiv în planul de acțiuni disponibil la http://www.ancom.org.ro/plan-de-actiuni_119.".
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)