Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 137

Thread: RCS-RDS va lansa doua noi abonamente de DATE de 500 si 1000Mbps

membru al forumului T-man's Avatar

Talking RCS-RDS va lansa doua noi abonamente de DATE de 500 si 1000Mbps

"Prin cele două abonamente, Digi Net Fiberlink 500 și Digi Net Fiberlink 1000, RCS&RDS va furniza cele mai mai mari viteze de transfer al datelor pe piața românească", a declarat, marți, directorul de dezvoltare al RCS&RDS, Mihai Popoviciu.

Abonamentele se adresează clienților persoane fizice și companiilor în peste 150 de localități, în zonele urbane dar și cele periferice și rurale, ca urmare a investițiilor continue în noi tehnologii și în extinderile permanente ale rețelelor de fibră optică, a mai spus Popoviciu.
    "Instalarea noilor servicii presupune schimbarea (resertizarea) mufei de la capătul cablului de fibră optică și existența unui router care să suporte viteze de până la 1Gbps. De asemenea, și placa de rețea a calculatorului trebuie să permită viteze de până la 1 Gbps", a spus reprezentantul RCS&RDS."

"Prețurile la care vor fi livrate cele două abonamente vor fi 49 lei și, respectiv, de 59 lei, TVA inclus, a anunțat operatorul telecom prin cablu TV."

Fair Play!

membru al forumului

Răspuns la: RCS-RDS va lansa doua noi abonamente de DATE de 500 si 1000Mbps

La ce ai folosi 500 Mbps ? Mie cel mai mult imi ia o platforma HD Realtime adica vreo 12 Mbps pe varfuri ?
    Sa zicem ca downloadezi filme, ok, eu umplu un HDD de 1 Gb intr-o saptamana, e asa important sa-l umpli zilnic ? Vei avea vreodata timp sa le vezi
    Parerea mea ca 20 Mbps este o viteza mai mult decat decenta pentru orice consumator casnic , dar deh, lasa sa fie Romania mai sus la viteza de net ! Oricum da bine la marketing sa ai cea mai mare viteza, dar tot ca marketing sunt curios in continuare la ce ar folosi ; oricum banuiesc ca e doar pe metropolitan....
    Mesaj scris de pe o conexiune de numai 4 Mbs.......

membru al forumului T-man's Avatar

...o sa vad atunci la ce va fi utila!...deocamdata am abonamentul de 100Mbps,.. dar care real are cam 25Mbps...download si 25Mbps Upload...pentru moment este ok...la 40ron/luna...am placa de retea de 1000Mbps,.. dar routerul wireless sigur va trebui schimbat! ...de cateva saptamani "ma dau" cu un Samsung GS4 pe LTE(4G) si o Tableta Galaxy NOTE 10.1 tot LTE (4G) in reteaua Vodafone si... in sudul capitalei am teste de viteza indoor de 65Mbps down si 35Mbps Up...la 2 liniute de semnal 4G...outdoor am prins si 75Mbps Down si 40Mbps Up...extrem de promitator!...
    Last edited by T-man; 08-10-2013 at 02:25 PM.
    Fair Play!

membru al forumului

Routerele "de 2 lei" (a se citi 100-150 RON) de pe piata in general nu sunt capabile sa sustina viteze mai mari de 25-30 Mbps. Daca testele se fac "pe direct" sau cu un router mai rasarit, vitezele RDS la abonamentul de 100 Mbps ajung undeva pe la 90Mbps download si 65 Mbps upload... Asa ca un provider nu trebuie judecat dupa "cum merge" netul la prima vedere.
    Insa atata timp cat RDS nu aloca adrese fixe persoanelor fizice (evident contra cost - insa momentan exista doar "nu se poate") pentru a putea folosi calculatorul si pentru a oferi servicii, sporul de viteza este iluzoriu. Eventual pentru un IPTV sau ceva. Dar in general, harddiscurile nu pot sustine asemenea viteze de transfer la DL pe windows, undeva pe la 150Mbps fiind limita datorita sistemului de operare.
    (PS: Nu sunt afiliat RDS sau vreunui provider).

Marius, YO2LOJ

membru al forumului

Ei mai, nu sunteti pretentiosi de loc. Cei care fac tehnologie se chinuie sa avanseze tehnologia la care lucreaza iar altii gasesc si aplicatiile.
    De exemplu mie mi-ar place sa downloadez un film de 8G in 1 secunda Inca nu au ajuns acolo.
    Sau daca vrei sa joci un joc serios online o sa ai nevoie de banda mare.
    Oricum totul tinde sa se mute in cloud si atunci chiar ai nevoie de access rapid.
    Sau vreti sa trimiteti streamul de date de la un SDR gen USRP pe internet. 1Gbps e cat are nevoie acum dar in viitorul imediat o sa fie nevoie de 10Gbps.

Exista o solutie care permite folosirea de interfete multiple si practic banda obtinuta e banda adunata de la toate interfetele. E un nou protocol numit MPTCP(Multi Path TCP) care a fost dezvoltat impreuna cu cateva universitati din Europa (printre care si Politehnica din Bucuresti) si care o sa prinda in viitor. Uite o descriere a unui experiment facut impreuna cu ei pentru a obtine 51.8Gb/s intre doua calculatoare. Fluxul de date poate merge pe mai multe cai paralele si astfel sunt foarte multe avantaje. Iar aplicatiile nu vad nici o diferenta.

http://multipath-tcp.org/pmwiki.php?n=Main.50Gbps

Concluzia, trust me, e nevoie de banda cat mai mare

73, Bogdan
    73 de YO3IIU
    www.yo3iiu.ro

membru al forumului yo3fti's Avatar

Banda la RDS daca ai router bun poate ajunge la cat zic ei in anumite conditii (cum ar fi sa downloadezi ceva din mai multe surse in acelasi timp) - eu fiind in canal de 100 Mbps am obtinut o incarcare a placii de retea de 99 % - deci se poate - dar vorbim de mai multe conexiuni simultane locale adica in zona metropolitana a Bucurestiului.

Asa dintr-o singura sursa sa zicem youtube - nu cred ca o sa sara de 50 Mbps pentru ca nu au ei in afara atata teava sa dea la toti gigabit.Oricum pretul este mai mult decat decent asa ca sa zicem mersi ca sunt adaptati pietei de la noi caci daca eram pe afara - in zona de vest a Europei - acolo nu exista in primul rand trafic nelimitat (50 GB e nax prin unele tari - vorbim de abonamente individuale) ca la noi si evident nici viteze asa de mari.
    73, Andrei - YO3FTI
    Site-ul meu

membru al forumului YO3GGX's Avatar

Răspuns la: Răspuns la: RCS-RDS va lansa doua noi abonamente de DATE de 500 si 1000Mb

Quote Originally Posted by yo2loj View Post
    Routerele "de 2 lei" (a se citi 100-150 RON) de pe piata in general nu sunt capabile sa sustina viteze mai mari de 25-30 Mbps. Daca testele se fac "pe direct" sau cu un router mai rasarit, vitezele RDS la abonamentul de 100 Mbps ajung undeva pe la 90Mbps download si 65 Mbps upload... Asa ca un provider nu trebuie judecat dupa "cum merge" netul la prima vedere.
    Confirm si eu. Cu un ASUS RT-N66U sunt destul de aproape de capacitatea liniei. Nici teoretic nu poti obtine 100Mbps, datorita overhead-ului.
    Insa atata timp cat RDS nu aloca adrese fixe persoanelor fizice (evident contra cost - insa momentan exista doar "nu se poate") pentru a putea folosi calculatorul si pentru a oferi servicii, sporul de viteza este iluzoriu.
    Pentru ce servicii, ca persoana fizica, ai avea nevoie de o adresa fixa? Eu "servesc" o pagina de web (www.yo3ggx.ro), un forum, doua servere WebSDR si multe alte servicii personale si nu simt nevoia unei adrese fixe.

Ca o paranteza, o instalare de linux direct dintr-unul din mirror-urile din RO merge mai repede decat de pe un CD/DVD local.

Chiar nu am nevoie de o viteza mai mare pentru legatura de acasa....

Dan YO3GGX

membru al forumului

Cum sunt unia' de au masini ce prind 400km/h, telefoane de 10 000 euro.. in Romania !! ( inafara de "exponate" nu le vad rostul/ randamentul/ performantele!), poate fi "must have" 1000Mbps pt. altii !
    Eu sunt multumit cu 100Mbps (de 20lei) dar.. cand se conecteaza si copiii mei ( inca 2-4 deviceuri!) parca-mi pare rau ca nu am peste 200Mbps

radioamator yo3hjv's Avatar

Daca ai o mica afacere gestionata de un Domain server cu felurite aplicatii ce necesita operarea cu zone partajate, cu chat intern, cu backup de date pe unitati NAS, in fiecare seara, cu imprimanta de retea la care mai da print si un coleg de la Cluj, de exemplu, o sa vezi ca viteza actuala poate fi uneori un impediment in a-ti rezolva treaba intr-un timp scurt si ca iei in considerare cresterea benzii daca asta e una din posibilele rezolvari.
    Marius, IP public fix la persoane fizice nu aloca niciun operator major din cei de pe piata. Poate cu IPv6 sa inceapa ca are loc toata lumea, asta pana se vor ocupa si va fi necesara trecerea la IPv8.
    Dan, eu am o problema legata de IP public si fix pentru realizarea DMR Net in yo. In lipsa incep complicatiile...
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

Adrian,
    Quote Originally Posted by yo3hjv View Post
    Daca ai o mica afacere gestionata de un Domain server cu felurite aplicatii ce necesita operarea cu zone partajate, cu chat intern, cu backup de date pe unitati NAS, in fiecare seara, cu imprimanta de retea la care mai da print si un coleg de la Cluj, de exemplu, o sa vezi ca viteza actuala poate fi uneori un impediment in a-ti rezolva treaba intr-un timp scurt si ca iei in considerare cresterea benzii daca asta e una din posibilele rezolvari.
    Deja nu mai vorbim de o persoana fizica "standard"...

Marius, IP public fix la persoane fizice nu aloca niciun operator major din cei de pe piata.
    Se pare ca totusi un operator (Romtelecom) ofera acest serviciu si pentru persoane fizice:
    http://www.romtelecom.ro/internet/ipstatic.html
    si la un pret rezonabil (~1 Euro fara TVA)
    Poate cu IPv6 sa inceapa ca are loc toata lumea, asta pana se vor ocupa si va fi necesara trecerea la IPv8.
    Nu cred ca apucam noi ziua cand se vor termina adresele IPv6.
    Dan, eu am o problema legata de IP public si fix pentru realizarea DMR Net in yo. In lipsa incep complicatiile...
    Poti da un exemplu concret unde ai neaparata nevoie de un IP static? IP Public banuiesc ca ofera toti operatorii pentru Internetul pe cablu. Doar la cel mobil adresa este non-publica si oricum nu cred ca intentioneaza nimeni sa-si instaleze un server de web public pe un dispozitiv mobil.

Dan YO3GGX

Administrator RazvanF's Avatar

...
    Un serviciu de dynamic DNS nu e suficient de bun ? La noip.com e vreo US$2 pe luna. Eu am folosit varianta fre si e reliable, singurul inconvenient e ca trebuie sa confirmi validitatea in fiecare luna.
    YO9IRF

membru al forumului

Răspuns la: Răspuns la: RCS-RDS va lansa doua noi abonamente de DATE de 500 si 1000Mb

Quote Originally Posted by m-silent View Post
    ...
    Sau daca vrei sa joci un joc serios online o sa ai nevoie de banda mare.
    ....

73, Bogdan
    Da-mi si mie exemplu de joc online bandofag ? Eu ma joc starcraft2, World of tanks, ambele pun 70-80% din joc pe HDD, conexiunea 3G este suficienta pentru un joc cursiv (testat de la munte din locuri slab acoperite 3g)
    Producatorii de aplicatii in cloud si-au dat seama ca trebuie sa porteze o parte din date offline (macar interfata si lucrurile comune); ideea e ca o aplicatie online sa mearga bine pe 3G adica la 3-7 Mbps.
    Ati testat Office360 in cloud pe Android ? Stiti cat va ia incarcarea unui fisier de 10 Mbps cand mai are de incarcat si aplicatia cam de 2-300 Mb ? Va zic eu, pe un Nexus7 si o conexiune VDLS cam 2 minute, apoi schimbarea unei setari inca 20 secunde; nu stiu sincer cine si in ce conditii ar fi productiv cu solutia asta....
    Revenind la jocuri, in ziua de azi un joc mediu are cam 10-20 Gb putand ajunge la 40-50 Gb cu add-on-uri; corecta observatia ca viteza HDD-ului este depasita, dar SSD-urile nu prea au capacitate, deci... deocamdata nu putem vorbi de o solutie reala de a mari semnificativ viteza de procesare, de aceea foarte important in software este OPTIMIZAREA pentru un device considerat mediu.
    Problema cu banda la internet este cu 2 taisuri, ok, am placa de 1 Gbps, provider-ul imi asigura 1 Gbps, dar server-ul la care ma conectez poate sa ma serveasca pe mine si inca cateva mii de useri la viteza asta ? Daca da la ce costuri ? Cat ma va costa distractia de accesa server-ul respectiv cu 1 Gbps in conditiile tehnice actuale ?

Victore, tot ce pot sa iti spun sigur e ca progresul nu se face spunand:

Quote Originally Posted by yo3hqn View Post
    La ce ai folosi 500 Mbps ? ...
    Daca e posibil si mai si costa putin, de ce ai avea ceva impotriva ? Cu siguranta se vor gasi oportunitati sa se foloseasca. Cel mai mare consumator de banda la nivel mondial e continutul multimedia iar acum se trece la 4K, broadcast-ul TV face tranzitia catre online, cloud computing-ul cere si el bandwidth mare. Directia de optimizare nu e "sa ne descurcam cat mai bine cu banda limitata", ci sa facem terminale cat mai portabile, ce suporta viteze cat mai mari de transfer, iar munca grea sa fie facuta server-side.
    YO9IRF

membru al forumului

Quote Originally Posted by yo3hqn View Post
    Da-mi si mie exemplu de joc online bandofag ? Eu ma joc starcraft2, World of tanks, ambele pun 70-80% din joc pe HDD, conexiunea 3G este suficienta pentru un joc cursiv (testat de la munte din locuri slab acoperite 3g)
    Producatorii de aplicatii in cloud si-au dat seama ca trebuie sa porteze o parte din date offline (macar interfata si lucrurile comune); ideea e ca o aplicatie online sa mearga bine pe 3G adica la 3-7 Mbps.
    Ati testat Office360 in cloud pe Android ? Stiti cat va ia incarcarea unui fisier de 10 Mbps cand mai are de incarcat si aplicatia cam de 2-300 Mb ? Va zic eu, pe un Nexus7 si o conexiune VDLS cam 2 minute, apoi schimbarea unei setari inca 20 secunde; nu stiu sincer cine si in ce conditii ar fi productiv cu solutia asta....
    Revenind la jocuri, in ziua de azi un joc mediu are cam 10-20 Gb putand ajunge la 40-50 Gb cu add-on-uri; corecta observatia ca viteza HDD-ului este depasita, dar SSD-urile nu prea au capacitate, deci... deocamdata nu putem vorbi de o solutie reala de a mari semnificativ viteza de procesare, de aceea foarte important in software este OPTIMIZAREA pentru un device considerat mediu.
    Problema cu banda la internet este cu 2 taisuri, ok, am placa de 1 Gbps, provider-ul imi asigura 1 Gbps, dar server-ul la care ma conectez poate sa ma serveasca pe mine si inca cateva mii de useri la viteza asta ? Daca da la ce costuri ? Cat ma va costa distractia de accesa server-ul respectiv cu 1 Gbps in conditiile tehnice actuale ?
    Victor, sunt cateva companii care lucreaza la jocuri folosing o tehnologie mai noua numita "Ray Tracing". Avantajul acestei tehnologii e ca ofera un "realism" mult mai aproiat de realitate Insa a juca astfel de jocuri online necesita si putere de procesare si banda foarte mare. Un pic despre Ray Tracing aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Ray_tracing_%28graphics%29
    Intr-adevar multimedia in general o sa ceara cat mai multa banda pentru ca algoritmii de compresie nu tin pasul cu necesitatile de comunicare.

Cred ca, in general, ca fiinta umana, pentru a nu fi socat de avansul tehnologic, tehnologiei nu trebuie sa i se dea prea multa atentie. Daca afli de o tehnologie si te ajuta la ce vrei, atunci continua sa o folosesti. Daca nu merge atunci las-o balta si incearca peste o perioada. Tehnologia oricum va avansa din ce in ce mai repede dar partea buna e ca cei ce o fac nu o fac doar de dragul tehnologiei ci pentru a ajuta oamenii (si a scoate bani din asta prin vanzari, sa fim intelesi ) asa ca oricum cineva se gandeste la cam ce ai vrea tu peste 10-20 de ani chiar acum.
    Sigur, se poate vorbi de cele trei categorii in care se impart oamenii cand vorbim de adoptarea tehnologiei: early adopters(accepta tehnologie chiar daca nu e gata), neutral, late adopters(se hotarasc foarte greu). Tine de domeniul marketing-ului. Oricum, cei cei vand tehnologie ne vor pe toti in prima categorie si de aici ofertele care astea impresionante

73, Bogdan
    73 de YO3IIU
    www.yo3iiu.ro

Raytracing cere largime mare de banda intre procesor si RAM, nu are nici o legatura cu viteza retelei. Chiar daca vorbim de grafica cloud-computed tot nu e vreo diferenta semnificativa ca si largime de banda a conexiunii necesara intre raytracing si algoritmurile uzuale de randare a suprafetelor.

Randand in timp real aceeasi scena cu aceasi putere de calcul si la acelasi framerate versiunea raytraced va arata MAI PROST decat ce randata prin tehnici scanline; e buna pentru a crea grafica realista dar nu in timp real, puterea de calcul necesara e de multe ori mai mare decat tehnicile clasice scanline, randarea unei singure imagini de calitate mare poate dura multe minute pe un computer decent.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...s_800_edit.png
    YO9IRF

membru al forumului

Perfect de acord ca tehnologia avanseaza, doar ca trebuie ca noi oamenii sa o conducem in directia corecta, sa ne serveasca pe noi si nu noi sa-i fim aserviti (cum observ ca se cam intampla destul de des; cazul clasic al sutelor de mii de aplicatii pe smartphone-uri). Nu cred ca e corect ca marketing-ul sa impuna tehnologia ci doar sa-i promoveze avanatajele si sa spuna (cu steluta, scrise mic dar sa fie prezente) si eventualele dezavantaje pentru ca omul sa fie informat, sa nu cumpere ceva ce e nou dar nu-i foloseste.
    Revenind la multimedia si cloud, perfect adevarat ca asta e viitorul si ca intradevar ai nevoie de o banda de transfer maricica. Hai sa ne gandim ca e posibil sa downloadezi un film ultraHD in 2-3 secunde. In cate secunde il vei putea viziona ? Cate filme poti vedea pe zi ? Daca raspunzi la ultimile 2 intrebari corect, oare e cu adevarat necesara o asemenea performanta. Cum apreciati ca veti consuma multimedia ? De ce mai faceti Download daca filmul si muzica sunt disponibile in timp real ?
    Apoi hai sa vedem care este viteza medie a unei conexiuni mobile in ziua de azi, pentru ca majoritatea dintre noi ne deplasam si aici probabil ca ne trebuie mai mult viteza pentru aplicatiile mobile decat acasa, dar asta e alta discutie, totusi majoritatea celor care cumpara aplicatii in cloud, le cumpara ca sa le foloseasca in miscare, pe device-uri mai putin performante si de aici incep problemele pe care marketing-ul nu le spune

membru al forumului

Quote Originally Posted by YO3GGX View Post
    Se pare ca totusi un operator (Romtelecom) ofera acest serviciu si pentru persoane fizice:
    Pe langa IP static au si Reverse DNS la acelasi pret pentru persoane fizice.
    RCS-RDS zice:
    Cu noile Fiberlink 500 si Fiberlink 1000, ce permit acces la viteze de download de pana la 500 Mbps, respectiv pana la 1000 Mbps, abonatii Digi se conecteaza astazi la viteza viitorului!
    Adica de la 500/1000 Mbps in jos...
    Instalarea noilor servicii presupune schimbarea (resertizarea) mufei de la capătul cablului de fibră optică
    Oare cum se "resertizeaza" mufa la cablul de fibra optica?
    Poate a vrut sa spuna ca se mai trage un cablu pentru ca acum au pe cablurile UTP instalate 2 perechi de fire pentru net si 1 pereche pentru telefonie fixa...

Quote Originally Posted by YO3GGX View Post
    Adrian,

Deja nu mai vorbim de o persoana fizica "standard"...

Nu cred ca apucam noi ziua cand se vor termina adresele IPv6.

Poti da un exemplu concret unde ai neaparata nevoie de un IP static? IP Public banuiesc ca ofera toti operatorii pentru Internetul pe cablu. Doar la cel mobil adresa este non-publica si oricum nu cred ca intentioneaza nimeni sa-si instaleze un server de web public pe un dispozitiv mobil.

Dan YO3GGX
    Pai, eu discutam de mici afaceri nu de persoana fizica, utilizator domestic.
    Am nevoie de IP static la repetorul MASTER, de exemplu si la repetoarele PEER pentru configurarea de la distanta.
    Acasa am PEER, am IP static dar cand dai ping spre el nu iti raspunde nimenea. Trag concluzia ca nu e chiar asa de public.
    Adrian

Buna Adrian,
    Pai, eu discutam de mici afaceri nu de persoana fizica, utilizator domestic.
    Am nevoie de IP static la repetorul MASTER, de exemplu si la repetoarele PEER pentru configurarea de la distanta.
    Acasa am PEER, am IP static dar cand dai ping spre el nu iti raspunde nimenea.
    Trag concluzia ca nu e chiar asa de public.
    Daca nu ai o adresa privata( vezi http://en.wikipedia.org/wiki/IP_address) atunci cel mai plauzibil motiv ca nu raspunde la PING este ca routerul tau nu permite acest lucru. Este destul de comun sa nu se lase traficul de tip ICMP (folosit la PING), pentru ca de multe ori scanerele de retea nu incearca sa scaneze adrese care nu raspund la ping.
    Daca folosesti unul din providerii de Internet pe cablu, nu cred sa ai parte decat de adresa publica, chiar daca nu fixa.

In paranteza, chiar daca primesti adresa privata, exista mertode tehnice simple sa te conectezi la acel sistem de oriunde din Internet (folosind de exemplu un tunel SSH automat).

Dan YO3GGX

Dan, eu am o cutie ADSL de la RT. Inauntru este un modem si un router. Destul de complicate setarile cutiei respective, daca ma intrebi pe mine.
    Daca cer IPul de la vreun site, imi ofera IPul meu care est, din cate am inteles de la tehnicianul care a instalat sandramaua, ca este asociat MACului si ca ramane acelasi per tujur, chiar daca nu este garantat contractual.
    Acuma, daca pun MASTER la mine, cerand repetorului PEER sa trimita traficul catre MASTER, sistemul nu merge. Cu MASTER la club, IP fix si public, merge, permitand traficul Voip bidirectional fara probleme. Deci pachetele de la RT au un IP accesibil.
    In fine, realizez ca trebuie sa fac o descriere ampla a modului in care merge DMRul si sunt pe fuga. Revin pe un topic separat pentru ca este o problema care impiedica mutarea repetorului. Ma rog, una din probleme.
    Adrian

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)