Results 1 to 9 of 9

Thread: conectori SMA vs F vs RCA

membru al forumului

conectori SMA vs F vs RCA

Am si eu o dilema referitoare la conectorii din titlu, un sfat ar prinde bine unui incepator in acest hobby
    La proiectul pe care il am in desfasurare vreau sa folosesc antena principala atat pentru TRX (TS-480) cat si pentru un SDR astfel incat sa pot avea RX-ul pe ambele iar TX-ul numai prin TS-480.
    Solutia seamana oarecum cu cea din imaginea atasata:

(DXE-RTR-1A de la DX Engineering ma ajuta sa decuplez automat SDR-ul in momentul in care transmit iar spliterul ZFSC-2-2 de la minicircuits imi permite sa trimit RX-ul in acelasi timp atat la TRX cat si la SDR)

DXE-RTR-1A are conectori F in paralel cu RCA (pot alege unul din ele)
    spliterul ZFSC-2-2 de la minicircuits are conectori SMA
    SDR box are conector BNC

initial m-am gandit sa folosesc adaptori SMA-BNC si F-BNC astfel incat sa folosesc numai cabluri BNC-BNC dar ma gandesc totusi poate exista si solutii mai bune fara sa mai introduc atatea pierderi
    Cabluri SMA-BNC am mai vazut dar SMA-F sau SMA-RCA nu este ceva prea uzual.
    De asemeni banuiesc ca daca exista posibilitatea de alegere intre F si RCA pentru domeniul 1-50 MHz, ar fi de preferat F (oricum nu prea gasesc la noi conectori F pentru cabluri gen RG58)
    Orice sugestie este binevenita.

Multumesc

radioamator yo3hjv's Avatar

Răspuns la: conectori SMA vs F vs RCA

Fata de atenuarea pe splitter, adaptoarele nu mai conteaza. In plus, ai in vedere ca splitterul este destinat aplicatiilor de la 10 MHz in sus.
    Eu as scoate RX din etajul de intrare al receptorului din TS 590, dupa comutari, inainte de filtre.
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

membru al forumului

Poti sa-ti faci propriile cabluri. In YO3 e magazinul acela aprope de spitalul universitar - charma connect - care are conectori si cabluri iar doamna de acolo iti face si cablul cum vrei tu daca-i zambesti.
    Nu ma pot abtine sa observ QS1R, un sdr de calitate si banda larga.

73,Bogdan
    73 de YO3IIU
    www.yo3iiu.ro

membru al forumului

R?spuns la: conectori SMA vs F vs RCA

@yo3hjv: ZMSC-2-2 de la minicircuits are domeniul de utilizare 0.002-60 MHz, fisa tehnica la acest link: www.minicircuits.com/pdfs/ZMSC-2-2.pdf
    Da, sunt constient ca pierd cel putin 3db. Ciudat este ca toate parerile auzite spun ca nu o sa pot face vre-o diferentiere in calitatea semnalului auzit cu si fara acesti 3db dar totusi toate aceste degradari se aduna de aceea as vrea sa evit folosirea adaptoarelor asa cum m-am gandit initial, pun adaptor F-tata/BNC-mama la DXE-RTR-1A, SMA-tata/BNC-mama la spliter si intre ele cabluri BNC-BNC. Nu am idee ce pierderi ar putea introduce aceste adaptoare si peste ele alte conexiuni BNC.
    Cum nu gasesc conector F pentru RG58 o alta solutie ar fi sa folosesc niste conectori RCA de buna calitate, DXE-RTR-1A ofera in paralel si RCA. Conectori de calitate RCA se gasesc iar cablul as putea sa-l fac si eu, mai greu cu SMA-urile. Insa am oarece retineri sa folosesc RCA desi totusi daca producatorul le-a pus acolo atunci ar trebui sa fie o optiune valabila.
    La 50 cm cat o sa aiba aceste cabluri ma gandesc ca un RG58/U este ok, nu are rost sa caut LMR200 sau echivalent.
    Referitor la scoaterea RX-ului direct din transceiver, ar fi o solutie dar eu vreau sa folosesc TS-480 care nu are nativ asa ceva. Exista solutii insa 1st I.F. frequency la TS-480 este la 73.095 ceea ce nu ma ajuta prea mult pentru ca SDR-ul meu nu vede pana acolo, pot folosi ceva gen dongle dar cu rezultate mai slabute.
    Pentru cine este interesat sa adauge un panadapter la TS-480 folosind un dongle, solutia este relativ simpla, descrierea o gasiti aici: http://www.marineelectronicsrepair.c...roject-part-1/

Ha, cum eu folosesc telefonul, posibil sa fi vazut alrceva la minicircuits, tot cu 2-2.
    Pai, csm asa este, in conditii extreme vei simti atenuarea de 3 db... Poti folosi RG58 fara grija, cu sau fara /U. Idem cu mufele RCA.
    Eu ziceam de scos RF direct din etajul de intrare, inainte sau dupa preselector. Nu stiu ce si cum are TS480, dar ideea este sa fie jos nu in FI.
    Adrian

membru al forumului

Cred ca o sa fie greu sa gasesti conectori SMA pentru RG58 dar sigur gasesti in YO3 conectori SMA pentru RG174 (eu cam asta folosesc) care e un cablu subtire tocmai bun pentru RX si cu pierderi destul de mici (5.8dB/100ft) : http://www.charma.ro/images/RG174%20-%20TAIWAN.pdf . La o jumatate de metru cat ai tu nevoie pierderile sunt infime. Un cleste de sertizare este ieftin.

Dar mie schema mi se pare prea complexa doar ca sa blochezi un semnal TX sa nu ajunga la SDR. Ar trebui sa fie ceva care sa faca scurt pe intrarea SDR (dupa splitter) in momentul in care sesizeaza semnal mare pe TX. Dar ma rog poate nu am inteles exact scopul care de obicei scuza mijloacele.

Bogdan
    73 de YO3IIU
    www.yo3iiu.ro

Sunt SMA pentru RG58 fara probleme. Bogdan, se poate pune un element de protectie de la Keysight dar ala ajunge pe la 800 EUR. Solutia e de cost mediu, eu as lua din intrarea trx ca sa beneficiez de preselector.
    Adrian

Răspuns la: R?spuns la: conectori SMA vs F vs RCA

Ai putea, in loc de RCA pe cablu, sa folosesti BNC si adaptor catre RCA.
    Adrian

membru al forumului

Am deja adaptoare SMA/tata - BNC mama si F/tata - BNC mama. astfel ca pot pune peste tot cablu BNC-BNC pe care il am deja dar sunt putin reticent in a folosi atatea adaptoare

O sa incerc sa-mi fac singur cablurile, am cumparat doua cabluri RG 174/U de 1.5m care au deja conectori SMA, o sa le tai si pun la celelalte capete niste RCA-uri de calitate
    Am fost totusi foarte surprins sa vad cat de subtire este acest RG174/U, sub 3mm

Mai jos sunt caracteristicile pentru DXE-RTR-1A

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)