Results 1 to 10 of 10

Thread: Cablu RG58

membru al forumului xmmd's Avatar

Cablu RG58

Buna ziua ,

In week am montant antenele 'home-made' pt 2m , 70cm cat si un GPE 27 5/8 pentru 11m . De la fiecare antena am tras cate un coaxial in casa dupa cum urmeaza prin 2 tuburi copex :
    - 2m si 70 cm prin aceeasi intrare (Tri-Lan 240 si un no name dar foarte zdravan - asemanator cu un RG213)
    - 11m (RG58) prin intrare comuna cu cablu internet (FTP cu sufa) si cablu TV (nu am idee ce tip ce cablu - analog)

Pe 2m cat si 70cm am emisie si receptie foarte buna .
    Pe banda de 11m (CB) nu reusesc deloc sa am receptie , iar pe emisie risc sa zbor finalul de la statie . Am probat cu 2 statii (Jopix Itaca + President Lincoln) . La baza antenei am un SWR 1.3 pe 27.225 iar la capete am 1.5 ... acceptabil avand in vedere unde si cum este montata . Ajung la concluzia ca este o problema la cablu RG58 in lungime de 14.68 m , dar nu reusesc sa-mi dau seama care este aceasta problema ?!?!?

Influenteaza faptul ca intra pe acelasi "copex" cu un cablu de internet si TV ?

Multumesc !

Moderator cristiand01's Avatar

Răspuns la: Cablu RG58

In general antenele de CB sunt acordate cu lungimea de cablu standard de 4m.
    Mai masurati SWR-ul si cu cablu RG58 de 14m pe care il aveti si vedeti cam ce este de facut. (poate un adaptor de antena pentru CB ar fi util)
    Faptul ca ati alaturat coaxialul de coborare CB cu cel de internet si TV nu influenteaza deloc.
    Mai este de retinut ca statiile de CB au raza de actiune de cativa Km la cei 4W legali, asa ca nu va asteptati la o receptie buna daca sunteti departe de sosea, sau autostrada cu casa.

radioamator yo3hjv's Avatar

R?spuns la: Cablu RG58

1. Masurati SWR la antena de CB cu o bucata scurta de cablu. 1-3m.
    daca e OK, treceti mai departe:
    2. Masurati cu un Ohm metru cablul RG58. Daca este Ok, adica nu e intrerupt si nici in scurt, faceti-l colac si aruncati-l frumos la ghena. Posibil sa fie turcesc sau chinezesc. Cam la 1 an jumate 2 ani de stocare la temperatura ambientala, izolatorul conductorului central se stafideste iar cablul devine orice altceva dar nu RG58.

Este foarte posibil ca montarea mufelor sa fie facuta inadecvat. Am vazut ca multi lipesc tresa de la RG58 la conectorul UHF. Este un obicei prost, care duce la scurtcircuit in tronsonul de cablu din mufa. Da, in cei 5-8 mm apare un scurt deoarece izolatorul se topeste si lasa tresa sa faca contact cu centralul.
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

@cristiand01 : rg58 are velocitate 66% -> 11 x 0.66 /2 = 3.67 m
    Am folosit 14.68 m care este multiplu de 3.67 . Recunosc ca nu am masurat la mm !

@yo3hjv : Am masurat SWR la antena cu un cablu pre-frabricat de ~15 cm si mi-a dat : ~ 1.5 in ch1 si ch40 cu un slab 1.2 in ch22 . Din rezultate eu inteleg ca antena este OK .
    Cablu RG58 este cumparat de la lxxxx.xx ... acum 2 ani :-) . Ca se stafideste sau nu ... ghinionul meu ca nu l-am folosit pana acum . Am lipit la conectorul UHF doar "calea principala" . Tresa se uneste cum mufa UHF doar la `coada` , acolo unde se infileteaza pe cablu`.
    Tot ce doresc sa stiu, este daca sunt novoit sa schimb cablul, in conditile actuale si anume daca EL este vinovat SWR imens primit in receiver .

Multumesc ,
    YO3IXW

membru al forumului yo3gfh's Avatar

Salutare

Pai, dupa ce zici tu, nu prea pare sa fie altceva decat cablul... ori cablul in sine, ori conexiunile la mufe.

Verifica cu un ohmetru, cum a zis si Adi, sa nu cumva sa fie un contact imperfect. Daca e ok, conecteaza o sarcina artificiala la capatul cablului si vezi ce se intampla.

Nu stiu ce gen de conectori UHF ai folosit, dar daca sunt din aia "twist on" la care tresa se infileteaza fortat in corpul conectorului, te poti pacali - mai ales daca tresa e un pic oxidata. Pentru RG58, mai buni ar fi aia care se sertizeaza sau cei cu "sistem Sherlock". Personal, nu mai folosesc RG58 - prefer RG223 care, desi e ceva mai scump si o idee mai gros, e mult mai sanatos.

73,
    Adrian
    YO 3 GFH
    "Nu credeți tot ce citiți pe Internet"
    Abraham Lincoln

Moderator cristiand01's Avatar

Asa cum spunea si YO3HJV verificati bucata aceea mare de coaxial de 14m cu ohmetrul si cu mufa lipita pe el. Daca are continuitate pe central de la un capat la altul si nu are scurt pe central/tresa, verificati din capatul celalalt starea izolatorului central din polietilena (un alb translucid ar trebui sa fie) sa fie tare la apasarea cu unghia sau o lama, dar nu dur.
    Daca este tare atunci este buna izolatia centrala - polietilena este foarte ieftina si nu vad de ce ar inlocui-o chinezii sau turcii cu alt material perisabil in timp.
    Atata doar daca respecta diametrele pe toata lungimea coaxialului sau daca nu cumva coaxialul este strivit pe undeva pe lungimea lui.
    Mufele UHF atat cele cu sertizare cat si cele cu infiletare se folosesc in mod frecvent si nu se impune schimbarea lor daca sunt lucrate corect (mufa -coaxial)

Dar daca tot este statie fixa iti recomand RG213 de la Midland pe care il gasesti la emag.ro cu numai 7 lei/m
    Din acesta am si eu si il folosesc curent in HF cu puteri de peste 40W - este un cablu excelent lucrat si robust.

Buna ziua ,
    Urmeaza sa testez cu un cablu care este conectat in acest moment la antena 2m , cablu de aproximativ 15 m , asemanator rg213 , pe care am deja rezultate ok si sunt convins ca este 100% in perfecta stare .
    Oricum dupa ce stabilesc exact pozitia si locatia antenei 11m , o sa trag cablu rezistent si mai calitativ decat rg58 . Momentan RG58 il folosesc doar la teste dar se pare ca imi face probleme :-) .. o sa-l masor cu ohmetru si fac o verificare la conectorii UHF (cei cu infiletare) .

Ca o precizare suplimentara ; toate cablurile care sunt aduse in discutie ( 3 pentru radio , 1 internet , 1 tv ) intra in casa prin spatele unui subwoofer . Doar pe cablul rg58 cand am facut teste pe emise, se auzea in boxele din casa un brummmm foarte foarte pronuntat astfel incat am fost nevoit sa scot din priza subwooferul , el fiind doar oprit !

Multumesc frumos pentru sfaturi si pareri, revin cu un feedback dupa ce rezolv problema .

Multumesc,
    `73 de YO3IXW (Bogdan)
    Last edited by xmmd; 19-10-2015 at 04:26 PM. Reason: precizare

membru al forumului

Buna, "copexul" prin care a-ti trecut cablurile din ce material este fabricat : metalic sau pvc?
    Urmati pct 2 , (vezi YO3HJV) si inlocuiti-l cu unul bun (lowloss, dubluecranat, ecc.. BELDEN H100, ANDREW CNT400...si niste conectori dedicati) , aviz si ptr 2m si 70cm. Succes!

Buna seara ,
    Problema s-a dovedit sa fie la conectorul UHF care intra in antena . Cablu RG58 a fost verificat (si este OK) prin amabilitatea dnl. Adrian (YO3HJV) caruia ii multumesc frumos si pe aceasta cale .
    In acest moment am un swr la statie de 1.3 , antena fiind montata temporar la 3 m de sol .

Multumesc frumos pentru sfaturi si ajutor !
    Bogdan (yo3ixw)

radioamator yo3hjv's Avatar

Good! Cu placere.
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)