Results 1 to 13 of 13

Thread: Calculul curentului in secundarul unui transformator

Mihai M

Calculul curentului in secundarul unui transformator

Domnilor doresc sa construiesc un final cu tuburi, respectiv GI-7B.

Primul obstacol, dupa determinarea parametrilor de functionare al tuburilor (voltaj + current anodic= 1800V la 0.5 A) este proiectarea alimentatorului de inalta tensiune.

Intentionez sa utilizez un multiplicator de tensiune (4X) pentru care as avea nevoie de un transformator care sa scoata aproximativ 320 -325 V in secundar.

Acum vine necunoscuta pentru mine = cum calculez curentul in secundarul transformatorului ?

Ma poate ajuta cineva ?

Multumesc anticipat

t3 - YO3IMM - Mihai
    Mihai
    YO3IMM

Moderator cristiand01's Avatar

Răspuns la: Calculul curentului in secundarul unui transformator

Bobinezi secundarul cu sarma CuEm diametru de 0,55 sau 0,6mm. (trebuie sa ti cont si de raportul de putere primar/secundar, ca sa nu cada tensiunea secundarului in sarcina)
    Este recomandat sa folosesti multiplicare de 2X (dublor de tensiune) ca sa nu cada tensiunea in sarcina.

O alta varianta ar fi folosirea unui transformator de la cuptorul cu microunde care scoate undeva pe la 2000V, si un curent maxim peste 0,5A.

Mihai M

Multumesc cristiand01 dar tocmai asta-i problema mea ca nestiind curentul din secundarul trasformatorului nu prea pot calcula ceea ce spui tu raportul puterilor, etc.
    Mihai
    Mihai
    YO3IMM

membru al forumului

Daca ai datele tubului utilizat, consumul de putere este produsul tensiune - curent anodic maxim.Asta marit cu 10 % ( randament trafo ) obtii puterea necesara in primar,care este produsul tensiune de alimentare ( banuiesc, 230 V ) si curentul . in sarcina maxima .Deci puterea necesara in primar se imparte prin tnsiune, rezultatul fiind : 1800 x 0,5 = 900 ; 900 x 1,1 = 990 ; 990 : 230 = 4,3 .Puterea primara se rotunjeste la 1000, sau chiar la 1200 VA.
    Se afladiametrele conductoarelor, din primar si secundar, presupunand o densitatede curent de 3 A/mmpatrat, avem 4,3 : 3 =1,43 mmpatrat ,sectiunea cond primar, respectiv 5 : 3 = 1,66 mm patrat cond sec.La dublare de tensiune se mareste sectiunea cu de 2 ori, pentru multiplicare , de n ori ( 4 cum propuneti Dv ).Diametrele se calculeaza cu formula ariei cercului.
    Numarul de spire in primar N230V = ( 37,5 : A ) x 230 , A fiind sectiunea pachetului de tole, pentru secundar Nsec =( 40 : A ) x U sec .Aici as avea urmatoarea propunere :
    Daca bobinati 3 infasurari secundare, toate la 210 - 220 Volti prin dublare, la fiecare veti avea 210x 1,42 x 2 Volti ,deci de 3 ori 600 Volt, pe care le puteti utiliza partial (probe de ex ) sau total .
    Daca aveti nelamuriri, reveniti cu intrebari.
    Scuze daca am intrat si in amanunte, pe care consider, ca le cunoasteti ,dar asa se leaga tot mersul dimensionarii.
    yo6aei, Misi
    Last edited by yo6aei; 20-01-2016 at 01:40 PM.

Moderator cristiand01's Avatar

Sper ca materialul de mai jos sa fie de mai mult ajutor :

https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j...aJ7c8w&cad=rja

Mihai M

Răspuns la: Răspuns la: Calculul curentului in secundarul unui transformator

@ yo6aei
    Multumesc pentru informatiile trimise, unele sunt de folos.
    Daca am inteles cum se calculeaza curentul din primar (respectiv 4,3) nu am inteles de unde vine valoare de 5A din secundar. Restul imi este clar.

In principiu eu cred ca nu am explicat foarte bine problema:
    -finalul are ca parametrii pentru alimentarea tuburilor (H+) de 1800V la max 0.5A
    -deci iesirea alimentatorului de inalta tensiune trebui sa furnizeze acesti parametrii, 1800V la 0.5A
    -doresc sa folosesc pentru alimentatorul de inalta tensiune cu multiplicare de tensiune (4X)
    -dupa teoria multiplicatorului, tensiunea la iesirea alimentatorului este egala cu tensiunea din secundarul trasformatorului X 1,414 X (numarul de multiplicari) 4 ; deci 1800 = 4 X 1.414 X V, de unde V egal aprox 320 V

Am aflat deci ca trasformatorul trebuie sa aiba tensinile de 230V respective 320 V.

Nu stiu cum sa calculez curentul din secundarul trasformatorului.

Va rog sa-mi confirmati daca varinate de mai jos este corecta.
    Presupunand ca puterea trsaformatorului trebui sa fie cel putin egala cu puterea ceruta de tuburi, respectiv 1800 X 0.5 = 900 in primar si 900 + 10-15% (pierderea trasformatorului) adica 990 – 1035 in secundar, pot calcula curentul din secundar ca fiind egal cu 990 / 320 = 3.1 A sau 1035 / 320 = 3.2 A ?

Restul privind detaliile privind diamentrul conductorului utilizat in primar respectiv secundar urmeaza dupa clarificarea de mai sus.

Sper ca acum am expus problema mai bine.

73 - Mihai
    Last edited by yo3imm; 21-01-2016 at 08:06 AM.
    Mihai
    YO3IMM

Mihai M

Multumesc cristiand01 foarte util dar in acest moment ma intereseaza sa determin parametrii electici ai transformatorului -delatii in raspunsul meu catre yo6aei
    Mihai
    YO3IMM

Moderator yo3fwl's Avatar

Salut,

Cand faci calculul transformatorului sa tii cont si de regimul in care va fi exploatat finalul, intrucat daca il vei folosi pentru rtty va trebui sa il dimensionezi corespunzator altfel se supraincalzeste.

73` yo3fwl

Mihai M

Da normal ca voi tine cont de acest lucru
    Multumesc
    73 - yo3imm
    Mihai
    YO3IMM

membru al forumului

Mihai, vad ca sunteti prezent, daca stiti cumva, unde pot gasi salvata textul tocmai termijnat,pt Dv?in timp ce am formulat raspunsul ,am fost eliminat din site, la relogare nu mai gasesc raspunsul gata intocmit

Mihai M

@ yo6aei - imi puteti da un e-mail la yo3imm@gmail.com ?
    Va multumesc ancipat
    Mihai
    YO3IMM

radioamator yo3hjv's Avatar

Quote Originally Posted by yo3imm View Post
    Domnilor doresc sa construiesc un final cu tuburi, respectiv GI-7B.

Primul obstacol, dupa determinarea parametrilor de functionare al tuburilor (voltaj + current anodic= 1800V la 0.5 A) este proiectarea alimentatorului de inalta tensiune.

Intentionez sa utilizez un multiplicator de tensiune (4X) pentru care as avea nevoie de un transformator care sa scoata aproximativ 320 -325 V in secundar.

Acum vine necunoscuta pentru mine = cum calculez curentul in secundarul transformatorului ?

Ma poate ajuta cineva ?

Multumesc anticipat

t3 - YO3IMM - Mihai
    Salut Mihai.

Un om batran m-a invatat sa studiez foaia de catalog si sa fac abstractie de aplicatiile "practice" din lumea radioamatorilor.
    Foaia de catalog indica 1.2 kV pentru CW si 9kV pentru functionarea in impulsuri de circa 10usec.
    Curentul anodic este de 150mA pentru CW si puterea disipata pe anod este de 300 W.
    Stiu ca LY1DQ indica tensiune anodica de 1.8kV dar foaia originala are alte date!
    Adrian
    YO3HJV - dar as vrea cu patru litere!
    http://yo3hjv.blogspot.com

Mihai M

Răspuns la: Răspuns la: Calculul curentului in secundarul unui transformator

Salut Adrian
    Am vazut si studiat foaia de catalog al tubului bine inteles. Pe baza ei mi-am stabilit parametrii de functionare a tuburilor (caci este de vorba de doua), respectiv 1800 V si 2 X 250 mA.
    Mihai
    YO3IMM

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)