Results 1 to 13 of 13

Thread: BAOFENG BF-888S Walkie Talkie si Baofeng UV-5R5 Dualband VHF/UHF

Utilizator nou

BAOFENG BF-888S Walkie Talkie si Baofeng UV-5R5 Dualband VHF/UHF

Buna ziua,
    doresc sa achizitionez un set de statii BAOFENG BF-888S Walkie Talkie si Baofeng UV-5R5 Dualband VHF/UHF. pt folosirea lor in cadrul unui obiectiv din Romania pe o distanta de cca 1 km intre locatii

Ma intereseaza din punct de vedere legal cum pot sa folosesc in Romania.
    Am nevoie de licenta sau nu ?

Cu stima,

Moderator YO8SDE's Avatar

Re: BAOFENG BF-888S Walkie Talkie si Baofeng UV-5R5 Dualband VHF/UHF

Buna ziua,

Daca sunt capabile sa emita cu mai mult de 0.5W si au antene detasabile, atunci nu se incadreaza in standardul PMR, unde ai voie sa emiti ca simplu cetatean fara licenta.
    Iarasi daca folosesti canalele PMR, nu poti fi protejat de "interferentele" cauzate de copiii care se joaca cu butonul PTT sau baby-monitor.
    Daca le folosesti in scop comercial, cred ca e este mai bine sa te interesezi la ANCOM de costurile legate de o licenta.

Utilizator nou

antenele sunt detasabile dar nu stiu puterea cu care emit.

Model: Baofeng BF-888S
    - Color: Black
    - Plastic material housing
    - 50 CTCSS / 105 CDCSS
    - VOX Function / Voice Prompt / Emergency Alarm / Intelligent Charging / Battery Save / Low Voltage Alert / Time-out Timer
    - Frequency: 400~470MHz
    - Power: < 5W
    - 16 channels
    - Powered by 1 x 3.7V 1500mAh battery (included)

nu stiu ce sunt canalele PMR

Le folosesc pt munca.....oarecum comercial.....nu castig bani din folosirea lor ci doar imi usurez munca.

PMR vine de la Personl Mobile Radio, vezi ce zice wiki
    Daca nu ai alti utilizatori prin zona ai acestor canale, daca nu emiti foarte des, daca zona este relativ deschisa, nu sunt cladiri metalice sau cu mult fier-beton poti incerca cu o pereche de statii walkie-talkie de la emag, dar nu chiar cele mai ieftine. Probezi, testezi si daca iti place ramai cu ele, daca nu e ok, le poti trimite inapoi si comanzi si poti incerca si cu Baofeng-uri.
    Tine cont ca Baofeng-urile au 2 trepte de putere, cea mica ar fi pe la 1W si cea mare 5W in banda VHF si 4W in banda UHF(unde sunt si frecventele PMR), deci si pe low power incalci legea.

Administrator RazvanF's Avatar

Quote Originally Posted by YO8SDE View Post
    ... daca nu e ok, le poti trimite inapoi si comanzi si poti incerca si cu Baofeng-uri...
    E ilegal, Baofeng-urile nu corespund tehnic folosirii pe canalele PMR 446. Pentru a le folosi e nevoie de o alocare de frecventa de la ANCOM:

http://www.ancom.org.ro/serviciul-mobil-terestru_2761
    YO9IRF

Utilizator nou

Am intales urmatoarele:
    Statiile respective emit in UHF care sunt canele PMR.
    Din linkul pus de RazvanF intaleg ca am nevoie de alocarea unei frecvente de catre ancom - si care se elibereaza in baza unui proiect.
    Ca si costuri catre ancom ? se platesc taxe lunare ? anuale? in Valoarea de cat?Aproximativ (10 terminale mobile si unul fix)
    ca si eficienta din punct de vedere tehnic cam care credeti ca ar fi aria de acoperire a unor astfel de aparate? avand alocata si o frecventa pt untilizarea lor legala?
    Va multumesc.

Utilizator nou

Quote Originally Posted by remusanu View Post
    Am intales urmatoarele:
    Statiile respective emit in UHF care sunt canele PMR.
    Din linkul pus de RazvanF intaleg ca am nevoie de alocarea unei frecvente de catre ancom - si care se elibereaza in baza unui proiect.
    Ca si costuri catre ancom ? se platesc taxe lunare ? anuale? in Valoarea de cat?Aproximativ (10 terminale mobile si unul fix)
    ca si eficienta din punct de vedere tehnic cam care credeti ca ar fi aria de acoperire a unor astfel de aparate? avand alocata si o frecventa pt untilizarea lor legala?
    Va multumesc.
    As oare mai castigat cu statii de genul Midland G10 ... caut statii robuste care sa le folosesc pe o arie de cca 1km intre ele.
    Am avut din 2013 cateva aparate Midland GXT1000VP4 dar la care in timp au cedat butoanele de la PTT si care nu se pot repara.
    In concluzie caut statii robuste- am gasit baofeng care par robuste dar ma lovesc acum de problema cu PMR 446. dar daca stau sa vad in ce banda mergeau Midland GXT1000VP4 - 462.550 - 467.712 Mhz deci nici ele nu prea corespund din cate vad acum.
    Ceva idei ....??

membru al forumului yo3igr's Avatar

Cea mai buna solutie ar fi cu statii din gama comerciala/profesionala fabricate de Motorola / Kenwood / Icom / Vertex. Pretul unei statii este in jur de 1000 de lei +/- 300 de lei.
    Pentru frecventa, in cazul in care ANCOM accepta cererea, va trebui un "simplex cu statie de baza". In functie de inaltimea antenei si de puterea statiei de baza, frecventa va costa 200-500 euro / an.
    Firma va trebui sa aiba un responsabil cu radiocomunicatiile, care la randul lui va trebui sa detina un certificat general de operator, obtinut tot de la ANCOM in urma unui examen.
    Alta varianta ar fi inchirierea frecventei de la un operator existent.

Daca vreti sa mergeti pe varianta PMR 446, gasiti si asa statii serioase. De la Motorola stiu ca este seria XTNi, dar sunt convins ca si ceilalti producatori de mai sus au statii dedicate PMR 446.
    YO3IGR

Administrator RazvanF's Avatar

Poate ar ajuta putina clarificare: UHF se refera la o banda larga de frecvente in care se desfasoara mare parte a comunicatiior terestre, mai exact intre 300MHz si 3000MHz. PMR 446 e un segment foarte ingust din aceasta banda (446.000 - 446.100 MHz) in care se poate opera fara nevoia unei licente, cat timp echipamentele corespund unor cerinte tehnice care le limiteaza aria de acoperire. Foarte multe echipamente destinate uzului comercial/profesional si chiar radioamatoricesc pot opera pe un spectru larg de frecvente ce include si frecventele PMR 446, insa utilizarea acestora acolo e ilegala pentru ca nu corespund cerintelor tehnice pentru PMR 446.

Paranteza: utilizarea Midland GXT1000VP4 e ilegala aici. Banda in care emit/receptioneaza cade peste un segment alocat in Romania uzului guvernamental pentru statii mobile. Bucura-te ca n-ai deranjat nimic suficient de important si nu mai face alta data.

Asadar, solutia cea mai simpla si accesibila e cu statii PMR 446; daca acoperirea nu e suficienta eMag le primeste inapoi. Baofeng-urile cad undeva intre, nu costa foarte mult si au acoperire ceva mai buna decat PMR 446, dar receptia e vulnerabila in medii urbane sau la inaltime/altitudine (mai degraba Wouxun). Daca vrei ceva pe care te poti baza, mergi pe ce ti-a spus YO3IGR mai sus (cred ca iti si poate da mai multe detalii in privat).
    YO9IRF

Utilizator nou

Quote Originally Posted by RazvanF View Post
    Poate ar ajuta putina clarificare: UHF se refera la o banda larga de frecvente in care se desfasoara mare parte a comunicatiior terestre, mai exact intre 300MHz si 3000MHz. PMR 446 e un segment foarte ingust din aceasta banda (446.000 - 446.100 MHz) in care se poate opera fara nevoia unei licente, cat timp echipamentele corespund unor cerinte tehnice care le limiteaza aria de acoperire. Foarte multe echipamente destinate uzului comercial/profesional si chiar radioamatoricesc pot opera pe un spectru larg de frecvente ce include si frecventele PMR 446, insa utilizarea acestora acolo e ilegala pentru ca nu corespund cerintelor tehnice pentru PMR 446.

Paranteza: utilizarea Midland GXT1000VP4 e ilegala aici. Banda in care emit/receptioneaza cade peste un segment alocat in Romania uzului guvernamental pentru statii mobile. Bucura-te ca n-ai deranjat nimic suficient de important si nu mai face alta data.

Asadar, solutia cea mai simpla si accesibila e cu statii PMR 446; daca acoperirea nu e suficienta eMag le primeste inapoi. Baofeng-urile cad undeva intre, nu costa foarte mult si au acoperire ceva mai buna decat PMR 446, dar receptia e vulnerabila in medii urbane sau la inaltime/altitudine (mai degraba Wouxun). Daca vrei ceva pe care te poti baza, mergi pe ce ti-a spus YO3IGR mai sus (cred ca iti si poate da mai multe detalii in privat).
    Si daca setez statiile Baofeng --- Wouxun, (etc care pot fi programate) sa functioneze in banda 446.0000 - 446.100 Mhz. ???... atat doar ca nu respecta indicatiile legate de putere si de antena nedetasabila.....

Chiar daca setezi/programezi statiile pe acele canale/frecvente publice PMR si le folosesti, tot in afara legii te aflii si cu cat traficul facut de tine/colegii tai este mai intens cu atat atragi atentia si puteti primi un control, avertisment si poate amenda. Iar cu 1Watt putere poti fi auzit si la zeci de km distanta(de pe munte) si bineinteles si bruiat.
    Deci daca chiar va usureaza munca, explicat frumos la sef/patron, facut un proiect, o investitie si luat/inchiriat licenta.

membru al forumului

Salutare tuturor,
    Am o întrebare relativ prostească...
    Intenționez să achiziționez o stație pe care să o folosesc în cazul în care am nevoie reală de ajutor: mă rătăcesc pe munte; mă rănesc și rămân izolat în munți, sau în altă parte fără semnal gsm, etc.
    Pot fi amendat pentru că dețin o astfel de stație, chiar dacă nu o utilizez (eventual o țin desfăcută), stația o achiziționez tocmai pentru a putea intra pe acele frecvențe unde sigur mă aude cineva atunci când am nevoie?
    Sper să nu am niciodată nevoie să folosesc o astfel de stație, dar aș plăti 200-400lei pe o astfel de stație pe care să o am o viață și sper să nu o folosesc niciodată, dar în nici un caz nu aș plăti 200-500€.
    Întrebare ar fi, dacă sunt oprit pe stradă și sunt controlat în rucsac sau la trecerea frontierei sau în orice altă situație, și este găsită o astfel de stație în rucsac (desfăcută: stație, baterie, antenă) voi fi amanet?
    Există stații ale căror acumulatori pot fi încărcați la panouri solare sau la baterii externe?

Salutare Adi,
    Eu pentru astfel de situatii putin probabile, dar nu imposibil de intalnit, am dat examen si am devenit radioamator.
    Chiar daca tu ai o astfel de statie, o setezi pe o frecventa de repetor sau emiti pe frecventa simplex, un radioamator care te aude nu e obligatoriu sa te creada ca intr-adevar este o situatie de urgenta si sa alerteze autoritatile sa te caute/ajute. Isi poate lua el amenda corespunzatoare pentru acel apel de urgenta. Poate sa zica ca e un copil care se joaca cu o statie si te ignora, in plus incalca si regulamentul daca continua convorbirea cu tine.
    Alternativa este sa te uiti putin peste materia pentru examen, citesti un pic si te pregatesti, in aprilie te inscrii la examenul de radioamatori, il dai si il promovezi.
    Cu indicativ e alta mancare de peste, cu unii radioamatori te auzi mai des in banda si chiar te cunosc. Daca mai pui "ceva" pe langa statie sau iei una mai desteapta, adica stie APRS, mai poti trimite un e-mail, pozitia ta pe internet, mai poti afla care e prognoza meteo.
    In Romania, detinerea nu se pedepsete, "este a unui amic radioamator", cum il cheama si ce indicativ are, te poate bloca, insa
    La trecerea frontierei, defapt la controlul de securitatea din aeroporturi am prezentat certificatul de radioamator pe langa statia desfacuta, dar si la unele controale de securitate pentru obiective turistice.
    Exista statii portabile care se incarca cu 5V, sa poti incerca de o baterie externa cu iesire USB; dar marea majoritate au acumulatori de 7.4V si cer 12V la talpa/mufa de incarcare, convertoare DC-DC exista si nu sunt chiar scumpe. Dar din experienta, pentru un weekend pe munte, vara, o baterie de 1800mA imi ajunge, dar cu nu foarte mult trafic/vorbit. Daca merg 3-4zile si stiu ca am nevoie de statie (prognoza in schimbare), iau si a doua baterie. Panourile solare nu sunt chiar asa de eficiente: volum, greutate, raportat la ce pot oferi.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)