Results 1 to 4 of 4

Thread: Review SV1AFN SDR upconverter

membru al forumului

Review SV1AFN SDR upconverter

Salut, Pentru ca m-a lovit iarasi microbul undelor scurte, am comandat un upconverter pe care sa-l atasez la receptorul meu SDR care in mod normal poate doar 50Mhz-6GHz. Upconverterul este realizat in mod profesional de catre SV1AFN si poate fi gasit la aceasta adresa: https://www.sv1afn.com/upcnv.html El functioneaza foarte bine atasat la receptorul meu SDR, dupa cum poate fi vazut din acest video pe care l-am pus pe youtube: https://www.youtube.com/watch?v=AdezaP82W3s Cu ajutorul lui, acum pot sa vad aproximativ 40 MHz de spectru din HF in aplicatia Gqrx. De obicei insa voi folosi un sample rate mai mic, in video fiind vorba de 2 MHz. Evident, orice receptor SDR poate fi folosit, inclusiv tunerul TV RTL-SDR. Upconverterul are si un LNA integrat care poate sau nu fi folosit, eu am constatat ca de obicei nu am nevoie de el desi folosesc o mica antena magloop in apartament. Singura deficienta pe care i-am gasit-o este amplasarea mufelor SMA care face conexiunea relativ incomoda. In rest numai de bine. Cu speranta ca este util, 73, Adrian

membru al forumului yo6fwm's Avatar

Răspuns la: Review SV1AFN SDR upconverter

Salut Adrian! Completez informatiile tale cu o configuratie folosita de mine in urma cu 3 ani si jumatate. Transceiverul YAESU FT100D la care am extras semnalul dupa prima schimbare de frecventa folosind functia split (VFO B=10 Mhz iar SDRConsole shift-at cu 78.985MHZ). Sensibilitatea si selectivitatea sunt satisfacatoare iar frecventa citita in program este cea reala. Am atasat cateva capturi din acea perioada.
    73 de Cosmin - YO6FWM
    Attached Images Attached Images

membru al forumului

Re: Review SV1AFN SDR upconverter

Salut Cosmin,
    Cred ca este o confuzie la mijloc. Acest upconverter de la SV1AFN este destinat folosirii direct cu echipamente SDR de genul tunerului RTL-SDR. Nu este nici un transceiver clasic in circuit. Antena se conecteaza direct la upconverter, si de aici cu un cablu la echipamentul SDR (eu folosesc un USRP de la Ettus).

Acest upconverter are si un LNA integrat care poate fi folosit, si am fost curios sa vad cum arata banda de 20 metri cu LNA-ul in functiune. iata un video:
    [YOUTUBE]ELQnKrWDtHs[/YOUTUBE]

Se poate observa ca semnale mai slabe sunt acum vizibile, insa semnalele puternice din banda supraincarca front-end-ul SDR-ului. Din aceasta cauza sunt uneori nevoit sa reduc gain-ul USRP din software. Totusi sunt foarte multumit de aceasta achizitie ieftina care functioneaza excelent.

73,
    Adrian
    Last edited by YO3IBZ; 09-10-2016 at 12:11 PM. Reason: youtube

membru al forumului yo6fwm's Avatar

Răspuns la: Review SV1AFN SDR upconverter

Salut Adrian,
    Probabil nu am fost inteles.M-am referit strict la receptie. Tot un tuner SDR (RTL-SDR) am folosit si eu, doar ca in locul unui up-convertor am folosit prima schimbare de frecventa din transceiverul cumparat cu aproape 10 ani in urma. VFO-ul A l-am pastrat pentru emisie dar la receptie dispuneam de facilitatile SDR-ului. Practic am economisit acest up-convertor si m-am folosit de etajul de intrare al lui FT100D precum si de antena deja conectata.
    Oricum, felicitari pentru achizitie!
    73 - Cosmin

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)